Bezúdržbová zahrada vám ulehčí život

Bezúdrržbová zahrada

Čas nás všech je vzácný a málokdo má chuť věnovat své volné chvíle péči o zahradu. Zároveň bychom ale chtěli mít svůj koutek pro relaxaci a odpočinek. Jdou tyhle naše požadavky propojit?Ano! Už jste slyšeli o bezúdržbové zahradě?

Nalijme si hned od začátku čistého vína. Pokud nebude vaši zahradu tvořit jen vydlážděná plocha a budete v ní mít zakomponované i jakékoliv živé rostliny, nikdy se nebude jednat o zcela bezúdržbovou zahradu. Tedy za předpokladu, že budete chtít, aby vypadala hezky. Každá rostlina občas potřebuje trochu péče. Ale můžete se dostat do stavu, kdy údržba bude velmi rychlá a málokdy potřebná. Bezúdržbová zahrada vám pomůže vytvořit rovnováhu mezi kouzelným estetickým dojmem a úsilím, které do péče o zahradu musíme vložit. Jak?

Trávník se sedmikráskami

Bezúdržbová zahrada a trávník, ano nebo ne?

Údržba dokonalého anglického trávníků nepatří do časově nenáročných aktivit. Rozhodně ale nemusíte sekat trávu 2x týdně a pravidelně ho zalévat. Když ho necháte trochu povyrůst, budou vám vykvétat sedmikrásky, jetel a jiné luční rostliny. Navíc pro děti bude měkký trávník, kde budou moci běhat bosy a hrát si ideální. Nicméně čas od času ho chtě nechtě budete muset posekat a v extremních letních vedrech kropit nebo budete mít místo trávy seno. Trávník není nezbytnou součástí exteriéru domu. Jsou lidé, kteří upřednostní naprosto bezúdržbovou variantu a dají si na zahradu raději dlažbu.

Zjistěte co nejvíc

Nebuďte otrokem své zahrady. Před výběrem samotných rostlin se zkuste co nejlépe seznámit s podmínkami, které jim můžete poskytnout. Na jakou světovou stranu je zahrada orientovaná? Od kdy do kdy tam svítí sluníčko, jaký je typ půdy. Věřte, že si tím ušetříte spoustu času, nervů a vyhozenných financí za rostliny, kterým se u vás stejně nebude dařit a výsledek tak nebude stoprocentní.

Vhodný výběr rostlin

Při výběru rostlin se nedívejte pouze na to, že se vám líbí, jakou mají intenzivní barvu květu nebo jak bohatými květy dokážou naši zahradu vyzdobit. Pokud si vyberete květinu, která miluje vlhkou půdu a bydlíte v oblasti, kde málokdy zaprší, smiřte se s tím, že o to víc se o ni budete muset starat.

Namísto toho hledejte takové rostliny, kterým se bude na vaší zahradě přirozeně dařit. Zjistěte si o květinách jestli jim svědčí polostín, stín nebo přímé slunce, v jakém období a jak dlouho kvetou, jestli milují vlhkou nebo suchou zeminu atd.

Téměř všichni jsme milovníci kvetoucích rostlin, ale zároveň nejsme fandové do zahradničení. Pravděpodobně si tak nebudete libovat v každoročním vysazováním květin a vymýšlením nových kompozic podle aktuálních zahradních trendů. Zaměřte se na trvalky.

Květiny na bezúdržbovou zahradu

Můžete vysít záhon lučních květin tak trochu „na divoko“ a nechat přírodu, aby konala svoje. Pokud záhon i ohraničíte, nemusíte se starat o to, že se budou rozrůstat více byste chtěli.

Mimo luční květiny uděláte velkou parádu třeba s šuškardou. Kvete podstatně déle než ostatní trvalky a květ může tvořit až polovinu velikosti květiny.

Vhodné a bezúdržbové jsou i okrasné trávy. Volit si můžete z široké nabídky podle toho, jestli preferujete výrazné květy nebo barevné listy. Květenstvím i listy zaujmou například dochany, ozdobice nebo pampová tráva.

Skvělou a nenáročnou volbou může být i levandule. Na pěstování levandule na zahradě není nic složitého. Je to nenáročná bylina, která dokáže provonět zahradu. Když si ostříháte pár květů a dáte si je do bytu, zaplaví charakteristická jižanská vůně i byt či dům.

Stromy a keře

Nižší nároky na údržbu mají stromy a keře. Dobrou službu vám udělají např. magnolie, které hned z jara bohatě kvetou a na vaší zahradě budou zaručeně nepřehlédnutelné. Mají rády vlhkou půdu. Magnolie pochází z Asie. Z podstaty svého původu jsou to teplomilné květiny, které milují slunce. Aby naplnily svůj estetický potenciál, potřebují pro svůj růst dostatek prostoru.

Pokud máte rádi květy, sáhněte po hortenziích nebo rododendronech. Oba keře bývají květy doslova obalené a vyžadují minimum péče.

Zatočte s plevelem

Nejčastější metodou, jak zamezit plevelu v nežádoucím růstu je pokrýt záhon mulčovací textilií. Do textilie uděláme díry ve velikosti květin. Po zasazení zakryjeme nevzhlednou textilii mulčovací kůrou, štěrkem nebo kamínky. Mulčovací kůra pomůže udržet u květin větší vlhkost.

Tento postup ale rozhodně nedělejte, pokud chcete z rostlin vytvořit celistvý porost. Kvůli omezenému prostoru se totiž nemohou přirozeně rozrůstat. Pro vytvoření souvislého porostu je lepší věnovat čas pletí a neomezovat rostliny textilií. Za pár let už bude jen sklízet plody své zahradnické práce.

V tvořiosti se nemusíte vůbec omezovat pouze na svou zahradu. Všechny uvedené tipy mohou být současně inspirací pro tvorbu předzahrádky u domů.

Bezúdržbová zahrada vám ulehčí život
5 (100%) 2 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *