Dekorační zenová zahrada na stůl

Zenová zahrada na stůl

Zenové zahrady jsou neodmyslitelně spojené s budhismem. Typické asociace, které se nám vybavují při zmínění budhismu mohou být klid, meditace, relaxace nebo soustředěnost. Stejná filosofie se odráží i ve vzhledu zenové zahrady. Už jste o nich slyšeli?

Při pátrání po historickém původu zenových zahrad musíme zavítat až do Japonska. Mniši v klášterních zahradách hledali harmonické útočiště k meditování, během kterého se snažili osvobodit svoji mysl. V souladu s tímto účelem jsou zenové zahrady vybudovány ve stylu přirozenosti a jednoduchosti.

Jak vypadá zenová zahrada?

Zenové zahrady jsou svět sám pro sebe. Kdo by v nich  chtěl najít kontrastní barvy rostlin v plném květu, hledal by marně. Základními kompozičními prvky jsou písek a kameny, a to zdaleka ne pouze proto, že se jedná o přírodní materiály. Oba prvky v sobě skrývají symboliku. Vířivé vzory v písku nebo štěrku znázorňují nepřetržitý pohyb vodní hladiny. V tomto suchém typu zahrady se jedná o dynamický element, který ale uklidňuje mysl a pomáhá dokreslit dojem harmonické oázy. Kontrastem jim stojí právě kameny, které jsou pevné a stálé. Propojením proudění a stability vzníká rovnováha. U některých typů zenových zahrad nejsou striktně dodrženy kompoziční prvky kamenů a skal a můžete se tak setkat s prvky zeleně i stromů. Častou volbou pro oživení je mech.

Zenová zahradaZenová zahrada na stůl

Zenové zahrady mají svůj původ sice v Japonsku, ale doma je může mít doslova každý. Načerpat inspiraci z asijského stylu kare sansui můžete i v případě, že bydlíte ve městě a nemáte k dispozici vlastní venkovní zahradu. Řešením je zenová zahrada na stůl. Zkrášlit si zahradou můžete i obývací pokoj v paneláku.

Svou vlastní mini zenovou zahradu zvládnete vytvořit i do obyčejné skleněné nebo keramické misky a jako příjemný bonus se obejde téměř bez nákladů. Kameny můžete nasbírat na výletu do přírody a v písku už dokreslíte malými hrabičkami nebo vidličkou tvary podle své nálady a představivosti. O harmonii, kterou má zenová zahrada na stůl přinášet do našich domovů, máme každý jinou představu, a přesně tak je to v pořádku. Neexistují žádné předepsané vzory kreslení do písku, záleží na vaší kreativitě.

Nespornou výhodou je, že pokud se vám vaše zenová zahrada na stůl přestane líbit, stačí jen pár vteřin a máte před sebou opět čistý prostor k tvorbě. S minimálními náklady tak vytvoříte efektní dekoraci, která vám navíc pomůže i relaxovat a upevní vaši soustředěnost.

Pro milovníky asijské jednoduchosti jsou mini zenové zahrady skvělou volbou pro ožiení interiéru. Nejen že si vytvoříte vlastní prostor, kde vám bude dobře a budete tam moci nerušeně relaxovat, ještě k tomu vás péče o ně bude stát minimum času a ušetříte náklady své peněžence.

Jak si japonskou minizahrádku vyladit k dokonalosti se můžete podívat v tomto videu.

 

Dekorační zenová zahrada na stůl
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *