Diefenbachie neboli mramornatka

Dieffenbachia
Dieffenbachie

Dieffenbachia (česky také diefenbachie nebo mramornatka) je oblíbená pokojová rostlina z čeledi áronovitých, která pochází z tropických lesů Střední a Jižní Ameriky. V květinářstvích můžete narazit na velké množství kultivarů jako dieffenbachia picta, dieffenbachia camilla nebo dieffenbachia bowmannii exotica, která je jedním z největších odrůd.

Rostlina je typická svými velkými, široce vejčitými tmavozelenými listy se silnými řapíky. Mají výrazné kresby ve světle zelené, žlutavé až krémové barvě. Dočkat se můžete i květů, ale je vhodné je uštípnout, protože rostlinu kvetení vyčerpává a zakrňují ji listy. Nutno také dodat, že květy často nevábně a intenzivně voní. Pokud si i tak chcete květenství užít, můžete se těšit na různorodé škály barev od bílé až po červenou nebo fialovou.

Stanoviště

Diefenbachie vyžadují světlé až stinné stanoviště. Vyhněte se ale extrémům v podobě intenzivního slunečního svitu i tmavých koutů. Pokud je stanoviště příliš tmavé, začne se vytrácet kresba na listech, které dostávají jednotnou zelenou barvu. 

Mramornatka preferuje spíše teplé stanoviště. V zimě by teplota v místnosti neměla klesnout pod 15°C. Nesnáší průvan a kolísání teplot.

Zálivka

Díky svému tropickému původu má rostlina ráda vlhko. V době vegetace od března do srpna ji vydatně zalévejte vlažnou odstátou vodou. Přeschnutí kořenového balu způsobuje hnědé skvrny na listech a jejich postupnou ztrátu. Od září zálivku omezte. Bude vám vděčná za zvlhčování vzduchu v místnosti občasným rosením. 

Hnojení

Hnojte každý týden hnojivem s nízkým obsahem vápna, organickým hnojivem nebo tekutým hnojivem pro hydroponii.

POZOR: Buňky diefenbachie obsahují proteolytické enzymy a krystalky šťavelanu vápenatého, které dráždí sliznice a způsobují intenzivní pálení, podráždění kůže, vyrážky až puchýře. Celá rostlina je tedy jedovatá (výhony, listy i kořeny). Průběh otravy bývá hodně nepříjemný a pravděpodobně byste se nevyhli nutnosti lékařské péče. Vyhněte se tedy pěstování diefenbachie, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky.

Množení diefenbachie

Všechny známé hybridy této rostliny lze jednoduše množit vrcholovými nebo kmínkovými řízky. Stačí je nechat zakořenit ve vodě, což znamená, že se výborně hodí i pro hydroponické pěstování. Nejčastěji pěstitelé nechávají zakořenit vrchol přerostlé rostliny. Starší rostliny s holým kmínkem bez listů na jaře klidně seřízněte ostrým nožem o polovinu až dvě třetiny a nechte opět zakořenit. Nová rostlina vám vyrazí i ze samotného pahýlu kmínku.

Diefenbachie neboli mramornatka
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *