Hmyzí hotel aneb zachraňme včely

Jste nadšený zahrádkář a milovník přírody? Pak vás skoro zaručeně nadchne koncept hmyzích hotelů, který se objevil poměrně nedávno. O co jde?
Co je to hmyzí hotel?
Jak už název napovídá, účelem hmyzích hotelů je poskytování útočiště pro užitečný hmyz, zejména opylovače. Populace prospěšného hmyzu se v posledních letech vlivem činnosti člověka (znečištění, intenzivní zemědělství a používání pesticidů nebo klimatické změny) z přírody pomalu vytrácí. V nejhorších predikcích může vést až ke kolapsu celého ekosystému. Podle studie publikované ve vědeckém časopise Biological Conservation bude v následujících několika letech ohroženo vyhynutím až 40 procent druhů hmyzu. Snižování hmyzí populace ohrožuje nejen hmyz samotný, ale i ostatní živočišné druhy, jimž hmyz slouží jako potrava. Přispět k řešení situace alespoň drobným dílem může postavením hmyzího hotelu každý sám.
Hmyzí hotely mívají typicky dřevěnou konstrukci. Protože jsou vyrobené z přírodních materiálů, esteticky do zahrad dobře zapadají. Navíc lákají na zahradu hmyz, který vám bude opylovat květy.
Jak rozhodně ne
Při výběru domečku dávejte pozor na velikost, protože příliš velké projekty mohou být kontraproduktivní. Jsou totiž mnohem více náchylné na parazitismus. Včely obsadí určité buňky a ve stejných buňkách nakladou larvy parazitické druhy hmyzu, které pak larvy včel zabijí. Je lepší zaměřit se na jeden druh nebo několik málo druhů a nesnažit se stavět Noemovu archu pro celou hmyzí říši a vytvářet tak prostředí, kde si hmyz vzájemně škodí, než pomáhá.
Hmyzí hotely můžete už hotové koupit v různých zahradnictvích či prodejnách nábytku, ale často jsou drahé a pro včely třeba ne úplně vhodné. Stává se že:
- Neposkytují dostatečnou ochranu před vlhkem a nepřízní počasí
- Chybí zadní stěna domečku a vznikají tak jakési trubky nebo tunely, které jsou z obou stran otevřené
- Uvnitř trubek jsou třísky (tunely musí být hladké!)
- Součástí vybavení je sklo nebo plast, které jsou živnou půdou pro zadržování vody a vznik plísní
Zkuste si postavit vlastní hotel, není na tom nic těžkého.
Jak postavit hmyzí domeček
Postavit hmyzí noclehárnu pro malé okřídlené i lezoucí “bezdomovce” není žádná věda a dobrý pocit z odvedené činnosti se nepochybně dostaví. V České republice se v posledních týdnech hodně řeší úbytek populace včel v souvislosti s nadměrnými pesticidy při pěstování všudypřítomné řepky. Kvalitní návod s podrobnými instrukcemi k výrobě jednoduchého hotelu pro včely napsal např. Marc Carlton, ale v plném rozsahu je text dostupný pouze v anglickém jazyce.
Ve stručnosti vše, co potřebujete, je dřevěná krabička (alespoň 20 cm hluboká a 30 cm vysoká), která je na jedné straně otevřená a šikmou střechu, která bude obydlí chránit před deštěm. Můžete zrecyklovat šuplík ze staré dřevěnné komody nebo si krabičku jednoduše vyrobit například z chemicky neošetřeného smrku. Povrch můžete ošetřit vodou ředitelným lakem, ale nikdy nepoužívejte přípravky na bázi rozpouštědel, které mají silný zápach a snadno tak včely odradí.
Umistěte ji na plot nebo zeď (alespoň 1 metr vysoko nad zem), kam hodně svítí sluníčko. Ideální je tedy orientace na jih nebo jihovýchod. Naplňte ji kousky dřeva a polínek, do kterých vyvrtejte malé otvory o velikosti mezi 0,2 až 1 cm, které budou včely používat jako hnízdiště. Hloubka děr závisí na délce vrtáků, ale neprovrtávejte tunel skrz zadní desku, včely mají radši uzavřené tunely. Vchody můžete vyhladit smirkovým papírem, protože jinak si včely mohou poškodit křídla.
Přinášíme vám i rychlý videonávod jak si vlastní hmyzí domeček vyrobit.