Inspirace na dokonalou předzahrádku u domu

Předzahrádka inspirace

Předzahrádka je první místo, které náhodní kolemjdoucí i vaši hosté uvidí, ještě než je pustíte k sobě do domu. A věřte, že nejen u lidí je důležité, jaký první dojem udělají. Inspirativní předzahrádka u domu může dokonale dozdobit váš vchod. Neupravená předzahrádka vám ale stejně tak dobře může celkový dojem z vašeho domu pokazit. Péče o ni přitom vůbec nemusí být časově náročná.

Inspirace pro malou předzahrádku

Jestli nepatříte k těm šťastlivcům, co mají velký pozemek a dost prostoru pro tvořivost, tak nezoufejte. I malá předzahrádka může být inspirací pro kolemjdoucí a působit příjemným a útulným dojmem. Myslete během navrhování, plánování a vymýšlení ale na to, aby zapadla do atmosféry vaší ulice a nepůsobila jako pěst na oko.

Jaké zvolit rostliny?

Malá předzahrádka s sebou přináší nespornou výhodu. Je mnohem snadnější navrhnout rozmístění rostlin a dekorací tak, aby vypadala vyladěně. Klíčem k vašemu designerskému úspěchu bude vybrat takovou kombinaci rostlin, která bude viuálně působit dobře a ještě k tomu nebude vyžadovat mnoho péče.

Výběr rostlin provádějte podle charakteru prostředí, ve kterém budou růst. Jestli u vás prší jednou za uherský rok a zároveň hospodaříte šetrně s pitnou vodou, vybírejte rostliny, které jsou odolné proti suchu.

Vybírat můžete v rozmanité nabídce okrasných trav, které krásně zaplní prázdná místa. Mezi nejoblíbenější druhy patří ozdobnice, ostřice nebo pampová tráva. Vybírat můžete mezi travinami s výraznými květy, ozdobnými listy nebo podzimním zbarvením, kterým na sebe přitáhnou pozornost, když všechny ostatní rostliny jsou už odkvetlé.

Z bylinek může předzahrádku zdobit třeba levandule s typickými fialovými květy a nezaměnitelnou vůní, která se bude uvolňovat, kdykoliv přijde menší vánek. Pěstování levandule ne zahradě není nic náročného a zvládne to opravdu každý. Je to v podstatě bezúdržbová květina. Dobře vypadá v kombinaci s mákem.  Přírodní vzhled podpoří kopretiny nebo jim podbná echinacea. Obecně platí, že pokud nejste zapálení zahrádkáři, snažte se vybírat trvalky. Ušetříte si tak mnoho práce.

Dekorovat předzahrádku můžete také keři. Skvěle také vypadají například hortenzie. Keře obalené květy ale nerostou na zahradách jen tak. Hortenzie je třeba v letních měsísích pravidelně zalévat. Ocení také, když budou mít mírně kyselou půdu. Stejně dobře vypadá i rododendron, který je dostupný ve velkém množství barev.

Květiny trochu jinak

Předzahrádka květinová mřížka

Předzahrádka květinová mřížka

Žijete ve městě a prostor pro předzahrádku u domu máte opravdu malý, ale i tak si chcete užívat před svým domem rozkvetlých květin? Máme pro vás řešení. Nedostatek prostoru vyřeší mřížka pro popínavé rostliny, kterou si můžete z přírodních materiálů poměrně jednoduše i sami vyrobit.

Své předzahrádce můžete dodat glanc také pomocí sezónních květin v květináčích. Na jaře půjde typicky o narcisy, tulipány nebo macešky. V létě ledovky, lobelky, voskovky nebo i malé růže. Parádu uděláte nejen s květinami samotnými, věnujte pozornost i výběru květináčů. Skvěle vypadají keramické květináče.

Zkusit můžete i vytvořit zahradní mikrosvět v podobě mini zahrady. Ve větším květináči si můžete naaranžovat třeba sukulentovou nebo zenovou zahradu. Konec konců s těmi si můžete ozdobit i svůj byt. Zenová zahrada na stůl je netradiční dekorací, která oživí interiér.

Cesta k domu

Říkáte si, že na příchozí cestě k domu není co vymýšlet? Zvolíte si ale jako materiál dřevo, beton nebo kámen? Jestli plánujete cestu k hlavním dveřím z nášlapových kamenů (tzv. šlapáků), zkuste je nedávat těsně k sobě, působí to originálnšji. Nechte mezi nimi určitou vzdálenost (ne příliš velkou, mezi kameny byste měli pohodlně udělat krok). Šlapáky mohou být z pískovce, andezitu, břidlice, ruly, žuly nebo třeba vápence. Že nechcete šedou cestu? Nevadí, i přírodní kameny najdeme v mnoha barvách. Je tak důležité si volbu dobře promyslet, aby zvolená barva koncepčně zapadala do celkového stylu předzahrádky.

Výhodou nášlapových kamenů je, že mají dlouhou životnost a o většinu z nich není nutné se nijak zvlášť starat. Cesta je dostatečně pevná a bezpečná. Kameny jsou navíc protiskluzové, rozhodně pro ně tedy najdete využití i v hlavní zahradě, pokud ji máte.

Jestli na to máte prostor a chcete si ve své předzahráce u domu vytvořit tu pravou pohodu, poohlédněte se po lavičce nebo dřevěnné houpačce, na kterých byste mohli ve volných chvílích relaxovat a obdivovat krásu vašeho zahradního díla. Inpirovali vás naše nápady? Jak máte vyladěnou předzahrádku vy?

 

Inspirace na dokonalou předzahrádku u domu
5 (100%) 2 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *