Jak na pěstování vánoční hvězdy

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima nebo také pryšec nádherný) původně pochází z oblasti Mexika a centrální Ameriky, kde ji Aztékové používali pro dekorativní i léčitelské účely. Dnes už je to tradiční vánoční květina, kterou v adventním období najdeme v řadě domácností po celém světě. Vánoční hvězda je díky svým typicky červeným listům nepřehlédnutelná a stala se téměř neodmyslitelnou součástí vánoční výzdoby. V obchodech, zahradnictvích a květinářstvích ji můžete pořídit už od začátku listopadu.
Jak o vánoční hvězdu pečovat?
K subtropickému původu vánoční hvězdy je nutné přihlížet i při péči o tuto květinu. Začněte hned při koupi této květiny – při převozu z květinářství domů by vánoční hvězda měla být chráněna před studeným vzduchem a větrem alespoň pomocí papíru a velké nákupní tašky. V chladnějších klimatech, jako je to české, se pryšec pěstuje hlavně v interiérech.
Prvním krokem k úspěšnému pěstování vánoční hvězdy je samotný nákup rostliny. Pořádně si ji prohlédněte už v obchodě a věnujte čas výběru. Zaměřte se na stav listů. Rozhodně by neměly být svěšené a nažloutlé. Na listech i v zemině zkontrolujte případné choroby a škůdce. Podívejte se ale i jestli není zemina přelitá a květináč nestojí ve vodě. V takovém případě jí pravděpodobně jako důsledek přelití začnou zahnívat kořeny a zanedlouho na to i nenávratně opadávat listy. Pokud nejste zkušený pěstitel, nepouštějte se do záchranářských akcí a raději se podívejte po zdravé rostlině. Vyhněte se také hvězdám, které jsou umístěné blízko vchodových dveří nebo dokonce venku.
Ideálně vánoční hvězdu nedávejte přímo na parapet a to ze dvou důvodů – jednak květina špatně snáší přímé sluneční paprsky, takže je lepší pro ni najít světlé místo bez přímého světla, a jednak by na ni neměl přímo od oken táhnout studený vzduch. Tyto rostliny obecně hůře snáší průvan a pohyb vzduchu například od topení, ventilátorů, klimatizace nebo oken a dveří, takže ani umístění v těsné blízkosti radiátoru není úplně vhodné. Zároveň jsou vánoční hvězdy velmi citlivé na chlad (pod 10°C) a prudké změny teploty. Vánočním hvězdám se dobře daří při běžných pokojových teplotách, ideálně okolo 20-22°C. Nadměrným teplem nad 27°C byste si zbytečně zkrátili dobu kvetení.
Pozor na přelití
Nejčastějším omylem a nejběžnější příčinou, proč nám vánoční hvězda v zimních měsících zahyne, je přelití. Udržujte hlínu vlhkou, ale ne úplně mokrou, zalévejte vánoční hvězdu v momentě, kdy je hlína na dotek suchá. Pokud rostlinu přelijete a necháte stát ve vodě, může se u ní objevit mech, hniloba nebo opadávání a žloutnutí listů. Mezi zaléváním nechte povrch půdy vždy vyschnout.
Ozdobou Vánoc i v příštím roce
Vánoční hvězdy se nemusíte zbavovat hned po svátcích, můžete se místo toho pokusit o její další pěstování a mít ji připravenou na další rok. Pokud z vaší hvězdy chcete mít nádhernou vánoční dekoraci i příští rok, je nutné dodržovat několik důležitých pravidel. Potom, co rostlinka odkvete, je nutné ji přemístit na chladnější místo, a snížit zálivku. Vánoční hvězdu výrazně seřízněte. Od jara do podzimu (noční teploty nesmí klesat pod 10°C) je možné vánoční hvězdu pěstovat i venku na zahradě nebo balkonu.
Nejdůležitější chvíle pěstitelského úsilí přichází na začátku října, kdy je potřeba rostlinu speciálně připravit, aby do Vánoc opět nabrala nejčastěji typickou červenou barvu. Tvorbu květů a zbarvení listů totiž způsobují krátké dny a dlouhé noci – rostlina musí v tomto období být každý den nepřerušovaně minimálně 13 hodin v úplné temnotě. Obvykle se rostlina temní mezi pátou odpoledne a osmou hodinou ranní následujícího dne. Rostlinu buď přeneste do úplně tmavé místnosti, nebo ji přikryjte krabicí nebo pevným papírovým kornoutem. Důležité je, že temnota musí být opravdu úplná, světlo z pouličních lamp nebo projíždějících aut může narušit proces kvetení a zbarvování listenů.
Není to nic složitého a určitě se vám to podaří, chce to jen pečlivost a nezapomínat na pravidelné zatemnění. Pokud tento postup budete pečlivě dodržovat až do Vánoc, rostlina se vám odmění krásnými barvami a stane se z ní opět jeden z tradičních vánočních symbolů.