Jak pěstovat avokádo?

Avokádo z pecky

Avokádo u nás v posledních letech zažívá velký boom a díky skvělé chuti i nutričním hodnotám se těší značné oblibě. Pro mnoho lidí je avokádo synonymem zdravého životního stylu. Věděli jste, že si z jeho pecky můžete vypěstovat vlastní pokojovou rostlinu, která za několik let může dokonce plodit? Je to až překvapivě jednoduché.

Jak si vypěstovat vlastní rostlinu avokáda?

Pěstování avokáda z peckyPěstování avokáda z pecky je jednoduché. Navíc je docela zábavné sledovat vyvíjející se nový rostlinný život takřka v přímém přenosu. Nejprve opatrně vyndejte z avokáda pecku. Umyjte ji od kousků dužiny, které na ní ještě zůstaly, omezíte tak riziko vzniku plísně. Dávejte pozor, abyste spolu se zbytkem plodu nesmyli i hnědý povlak, který kryje semena. Pecka avokáda může mít různé tvary. Občas je to téměř dokonale symetrická koule, jindy jsou spíše podlouhlé. Tak či onak má každá pecka svou spodní část, ze které vyrůstají kořeny a vrchní část, ze které poroste samotná rostlinka. Spodní část pecky poznáte podle toho, že má na sobě světlou skvrnu. Je důležité ji při snaze o zakořenění udržovat ve vlhku. Pecku vložíme buď do klasického vlhkého substrátu nebo populární hydroponickou metodou přímo do vody. Pecka by neměla být ponořená celá, ale zhruba z poloviny. Nejsnažší způsob, jak toho dosáhnout je zasunout do ní rovnoměrně 3 nebo 4 ostré špejle či párátka, které jí poskytnou potřebnou oporu.

 

Volte spíše čirou skleničku, abyste snadno viděli, že už začínají růst kořeny nebo že je potřeba dolít či vyměnit rostlině vodu. Výměnou vody předejdete růstu plísní a bakterií, které by mohly váš pěstitelský pokus zkazit. Ideální stanoviště je světlé místo, kde se stálá teplota pohybuje okolo 25 stupňů, ale zároveň nehrozí spálení od přímého slunce. Teď už musíte být trpěliví. Povrch pecky nejprve vyschne a vytvoří trhlinu, která se postupně dostává až do spodní části pecky, odkud se začnou prodírat malé kořínky. Až bude mít rostlina bohatý kořenový systém a na stonku několik lístků, zasaďte ji do květináče se substrátem pro pokojové rostliny tak, aby polovina pecky opět vyčnívala ze substrátu ven. Půda by měla být vždy vlhká, ale nikdy ne přelitá! Přílišná zálivka se většinou projeví žloutnutím listů, takže pokud se vám to stane, nechte květinu několik dnů vyschnout. Přes léto může avokádo zůstat venku, ale na podzim a zimu ho s poklesem teplot určitě přemístěte do interiéru. Po pár letech péče se můžete těšit na avokádový strom, který dokonale oživí váš byt.

A co vy? Už jste si zkusili vypěstovat svou vlastní rostlinu avokáda? A jak váš pokus dopadl?

 

 

Jak pěstovat avokádo?
5 (100%) 3 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *