Jak pěstovat kanadskou borůvku?

Obsah článku
Kanadskou borůvku můžete znát také pod přízviskem zahradní, hroznovitá, chocholičnatá nebo velkoplodá. Zvlášť poslední používaný název popisuje, proč se v posledních letech těší stále větší oblibě. Kanadská borůvka nám v porovnání s klasickou lesní borůvkou poskytne srovnatelnou chuť, ale plody jsou mnohonásobně větší.
Druhy zahradních borůvek
Jednotlivé odrůdy se vzájemně liší nároky, velikostí plodů i výškou keříků. Vybírat můžete také podle doby dozrávání plodů. Existují odrůdy rané (dozrávají v první polovině července), středně rané (dozrávají ke konci července), středně pozdní (dozrávají v první polovině srpna) a pozdní (konec srpna).
Nejrozšířenější odrůdou kanadské borůvky je bluecrop. Důvodem je její vysoká plodnost, nenáročnost i odolnost vůči chorobám a škůdcům. Není náchylná na mráz ani na mírná sucha. Bluecrop je zkrátka ideální pro začínající pěstitele i pro ty, co chtějí vybírat “najistotu”. Mezi další populární patří Berkeley, Bluegold nebo Collins, který patří mezi nejstarší odrůdy vůbec a zároveň mezi odrůdy v největšími plody. Každý rok můžete sklidit až 5 kilogramů borůvek. Odrůdou s vůbec největšími plody na světě je Chandler.
TIP: Většina druhů borůvek je samosprašná. Samosprašnost je jiný výraz pro samoopylení, kdy dojde k přenesení vlastního pylu z prašníku na bliznu. Pokud chcete ovšem zvýšit plodnost, vysaďte ve vzdálenosti do 50 metrů další keř jiné odrůdy borůvky. Vždy k sobě vybírejte odrůdy, které dozrávají ve stejnou dobu.
Kdy a jak sázet kanadské borůvky
Výsadba borůvek může probíhat buď na jaře nebo na podzim. Vzhledem k původu rostliny je možné ji pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách. V tom případě je ale nutné zvolit ranější odrůdy, aby stačily dozrát.Kanadské borůvky mají rády slunce, ale zároveň nemají rády přílišné sucho. Jestli máte možnost rostlinu denně zalévat, tak ji vysaďte na přímé slunce. Pokud ne, volte raději polostín, ale určitě ne stinné stanoviště. Bez dostatku slunečního záření borůvky plodí méně a plody nejsou chuťově tak dobré.
Zahradní borůvky preferují vlhčí polopropustnou a kyselou půdu. Ideální hodnota pH je od 3,8 do 4,5. Před výsadbou vykopejte díru o velikosti zhruba 80×80 centimetrů a hloubce mezi 30 a 40 centimetry. Je zbytečné hloubit hlubší díry, protože kořenový systém je mělký a hlouběji nesahá. Namíchejte si rašelinu s požadovaným pH a promíchejte ji se štěpkou v poměru 1:1. Díru zasypte a zarovnejte na úroveň terénu. Do ní vyhloubíte menší díru, do které umístíte rostlinu a opět zarovnáte. Výživě kanadské borůvky můžete pomoci obalovaným hnojivem. Po zasazení nezapomeňte půdu pořádně prolít a zamulčovat. Kořenový systém je mělký a povrchový a mulč pomáhá zadržovat u borůvky vlhko. Počítejte s tím, že mulčovací kůru budete muset v tříletých intervalech doplňovat. Při dobré péči dorůstají keře některých odrůd až do výšky 2 metrů.
Jak a kdy stříhat kanadské borůvky?
Borůvky se prořezávají ještě před začátkem jara v únoru či březnu. Řez borůvek se obvykle provádí u rostlin, které jsou starší než 5 let. V této době začíná mít keř hodně přestárlého dřeva (poznáte podle šedé barvy) a bude na něm narůstat málo nového dřeva. Na keři sice budete mít hromadu plodů, ale budou malé. Vždy řežeme staré výhony hned u země. Dejte pozor, abyste svůj zmlazovací řez neproměnili na poslední řez. Nechávejte vždy alespoň 6-8 silných výhonů. V další fázi (pokud je keř moc hustý) prořezáváme také staré větvičky tak, aby se vzájemně nekřížily. Prořezávání by mělo od prvního řezu probíhat nejlépe každý rok, maximálně každý druhý rok.
TIP: Borůvky jsou oblíbené také zejména u ptactva. Pokud máte tu možnost, natáhněte kolem rostliny sítě a ochraňte tak dozrálé plody, jinak se může stát, že si vaši úrodu budou užívat místo vás ptáci.
Proč se nepěstují i lesní borůvky?
Lesní borůvky mají na pěstování mnohem vyšší nároky. Vyžadují lesní podmínky, stabilní vlhkost, vyvážený sluneční svit a je tak v podstatě nemožné uměle je na své zahradě vytvořit. Nezbývá, než se za klasickými lesními borůvkami vydat o prázdninách do našich lesů.
Zajímavosti o borůvkách
- Uvádí se, že na litr kanadských borůvek potřebujeme zhruba 600 plodů, kdežto na litr lesních borůvek 1800.
- Možnost vypěstovat si vlastní borůvky není samozřejmá. Až do 20. století existovaly pouze lesní borůvky a nebyla jiná možnost, než si pro ně do lesa dojít
- Kanadská borůvka je příbuzná s rododendronem a azalkou