Jak pěstovat rýmovník

Obsah článku
Přichází podzim a spolu s ním nevyhnutelné ochlazení a období nikdy nekončící rýmy. Od nepříjemných příznaků rýmy a nachlazení vám může letos pomoci rýmovník.
Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, kterou můžete najít také pod označením molice, moud, řecký eukalypt nabo kubánské oregano. U nás najdete nejčastěji rýmovník citronový.
Rýmovník je charakteristický svou intenzivní svěží vůní, která je často popisovaná jako směs aroma eukalyptu, meduňky a máty. Jeho využití je rozmanité. Nejen že vám provoní byt, ale jak už název napovídá, má také blahodárné účinky na dýchací cesty. Pro rýmovník najdete využití i po odeznění chřipkového období. V létě vám bude skvělým pomocníkem v boji proti otravnému hmyzu. Silná vůně, kterou vydávají listy, ho totiž odpuzuje.
Pěstování rýmovníku
Dobrá zpráva je, že na pěstování rýmovníku nemusíte být zkušený pěstitel. Rostlina je nenáročná a hodí se tak i pro naprosté začátečníky. Pro začátek vyberte světlé stanoviště s rozptýleným světlem. Přímé sluneční paprsky by obzvlášť v létě nadělaly víc škody než užitku a rostlinu by snadno spálily. Pokud máte balkon nebo zahradu, můžete ji klidně letnit. Opět ale volte spíše polostín než stanoviště na přímém slunci. Rýmovník preferuje teplo a snáší špatně mráz, takže ho nezapomeňte na podzim přesunout dovnitř.
Rýmovník je náchylný na přelití, takže s vodou to nemusíte přehánět. Když ho občas zapomenete zalít, nic se nestane. Zalévejte opravdu až ve chvíli, kdy je povrch zeminy suchý. Po vegetačním období (jaro až podzim) snižte zálivku na nutné minimum.
Pokud chcete rostlinu přihnojovat, dělejte to právě ve vegetačním období. Vzhledem k tomu, že se jedná o bylinku, vybírejte speciální organická hnojiva určená přímo na bylinky.
Květina roste opravdu rychle, takže pokud chcete docílit krásného košatého vzhledu, budete muset vrchní výhony průběžně zaštipovat a tvarovat. Výhodou je, že odstřihnuté části můžete mimo jiné snadno použít i pro namnožení.
Množení rýmovníku
Jen těžko budete hledat rostlinu, která se množí tak jednoduše a pouští kořeny tak rychle, jako rýmovník. Stačí ustřihnout výhonky a dát zakořenit do skleničky s vodou. Zhruba po týdnu už se začne tvořit kořenový aparát. Při zasazování umistěte dospod květináče keramzit nebo jinou drenáž, která bude odvádět přebytečnou vlhkost. Volte hlínu pro pokojové rostliny a pokud máte tu možnost, namíchejte ji s trochou písku.
Recept na sirup z rýmovníku
Suroviny: listy rýmovníku, oblíbené citrusy, voda, cukr
Otrhejte pár listů rýmovníku, omyjte je a vložte do hrnce. Zbavte pomeranč i citron kůry, nakrájejte je na kolečka a přidejte k rýmovníku. Zalijte suroviny vařící vodou tak, aby byly zcela ponořené. Přiklopte hrnec pokličkou a nechte alespoň 1 den odstát. Poté přeceďte směs přes jemné sítko nebo plátýnko a vymačkejte. Přidejte cukr a za občasného míchání přiveďte k varu. Vařte na mírném plameni zhruba hodinu, dokud sirup nedostane měděnný odstín, nezhoustne a nebude mít požadovanou konzistenci. Pokud si nejste jistí, zkoušejte nabrat kapku sirupu na lžičku a kápněte ho na talíř. Pokud kapka drží tvar, je hotovo. Sirup poté nalijte ještě horký do sklenic, zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a uchovávejte na chladném místě.
Sirup můžete používat pro úlevu od příznaků nachlazení, ale i pro prevenci. Skvělý je místo medu na doslazení čaje. Ostatně čaj si nemusíte rýmovníkem pouze sladit, můžete si ho z lístků rovnou uvařit.
Čaj z rýmovníku
Postup je jednoduchý. Natrhejte pár lístků rýmovníku a omyjte je. Pokud chcete docílit intenzivnější chuti, můžete lístky natrhat nebo nakrájet. Lépe se tak uvolní svěží aroma. Zalijte vroucí vodou a ochuťte medem. Eukalyptová chuť skvěle funguje také s vašimi oblíbenými citrusy. Nechte společně louhovat 5-7 minut a můžete podávat.
Nežádoucí účinky
Rýmovník obsahuje látku zvanou thymol, který je ve velkém množství toxický. Rozhodně to tedy s rýmovníkem nepřehánějte a nekonzumujte nadměrné množství. Rostlina také snižuje vstřebávání železa. Nedostatek železa je často zaznamenán u vegetariánů a veganů, protože organismus lépe absorbuje železo z masa než z rostlin. Konzumace se nedoporučuje v těhotenství. Pokud tedy v těhotenství chcete rýmovník užívat, volte raději inhalování.