Jak pěstovat svícník?

Obsah článku
Svícník (Ceropegia Woodii) se v přírodě běžně vyskytuje v Africe, na Madagaskaru nebo na Kanárských ostrovech. Rostlině se říká svícník, protože její drobné květy připomínají lucerničky nebo svícny.
Dříve byl ozdobou spíše sukulentních sbírek, nicméně dnes je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Svou popularitu si získal především krásnými převislými lístky, které dorůstají až do délky 2 metrů. Jsou velmi drobné, ale masité. Mohou mít srdčitý nebo ledvinitý tvar. Proto se mu říká také String Of Hearts neboli šňůra srdíček. Vrchní strana listů bývá světle zelená se stříbřitým mramorováním a spodní zase nachově načervenalá. Nesporná výhoda svícníku je nenáročná péče. Zvládne ho i nezkušený pěstitel.
Stanoviště
Aby se uvás svícníku dařilo, potřebuje slunné stanoviště, a to ideálně po celý rok. Pokud nebude mít dostatek světla, nebude mramorování na listech tak výrazné a snížíte šanci na kvetení.
Nejlépe vám poroste v místě s běznou pokojovou teplotu v rozmezí mezi 16 a 22°C. Má rád suchý vzduch, takže ho není třeba rosit a na rozdíl od jiných květin nebude trpět ani ve vytopených panelákových bytech.
V létě můžete svícník i letnit v místě chráněném před větrem a deštěm.
Zálivka
V létě udržujte mírnou vláhu, ale vyvarujte se přemokření. Mezi zaléváním nechte substrát aspoň trochu proschnout, aby nedošlo k uhnívání kořínků. Ve vegetačním období přihnojujte jednou za dva týdny hnojivem na kaktusy. Přes zimu, kdy je málo světla, zalévejte opravdu minimálně, aby neuhnívaly hlízky. Bohatě bude stačit mírná zálivka do podmisky jednou za měsíc.
Množení
Svícník si můžete jednoduše namnožit. Podél stonků vyrůstají malé hlízky, které stačí položit na substrát. Roste pomalu, takže z malé rostlinky si na pořádně hustou rostlinu s dlouhými výhony trochu počkáte. Růst a odnožování můžete podpořit zkracováním stonků, rostlina se tak zahustí. Odstřižené části stronků zapíchnete do zeminy nebo do vody a po několika dnech zakoření.