Jak pěstovat voděnku (tradescantiu)?

tradescantia (voděnka, poděnka) pěstování
tradescantia (voděnka, poděnka) pěstování

Voděnka (tradescantia viridis nebo česky také poděnka) je nenáročná pokojová rostlina, se kterou si hravě poradí i naprostý začátečník. Zaručeně si vás získá svými zdobnými listy a rychlým růstem.

Druhy voděnky

Voděnka pochází z oblasti tropické Jižní Ameriky, kde roste na březích řek a je často zaplavovaná vodou. Dnes se pěstuje několik desítek druhů. Mezi nejhezčí druhy patří Tradescantia albiflora, která má podélně proužkované listy nebo Tradescantia tricolor rose, která je kombinací čistě zelených, pruhovaných i nafialovělých listů zároveň.

Je to křehká rostlina s malými, lesklými listy. Nejčastěji mají zelenou nebo nafialovělou barvu. Tradescantia je převislá rostlina s typicky dlouhými výhony. Budou pro ni ideální závěsné květináče nebo poličky, ze kterých bude moct volně splývat. Prospívat vám bude i ve vodě bez zeminy, takže ji můžete pěstovat hydroponicky.

Pěstování voděnky

Stanoviště

Ideální stanoviště by mělo být s rozptýleným světlem. Pokud máte druh s pruhovanými listy nebo červenolistý, bude k prospívání vyžadovat více světla než zelené druhy. Nedostatek světla můžete odhalit s mizící kresbou listů. Vyhněte se ale i přímému slunci, které by rostlinu mohlo spálit. Oproti tomu zelené druhy budou prospívat i v polostínu třeba v rozích místností.

Teplota v místnosti

Voděnky nevyžadují žádnou speciální péči ani v případě teploty. Optimálně se jim bude dařit v běžných pokojových teplotách 18 – 25 °C. V zimě může být o něco méně, ale není to pro podporu růstu nutné.

Substrát a hnojení

Při výběru substrátu sáhněte po běžném pro pokojové rostliny. Pro lepší udržení vlhkosti můžete zvážit přímíchání trochu rašeliny nebo vermikulitu. Voděnka (jak už název napovídá) vyžaduje hojnou zálivku, a to v létě i v zimě. To ale neznamená, že ji máte dlouhodobě přelévat a nechávat stát ve vodě. Mezi zaléváním nechte substrát vyschnout, jinak se budete potýkat s hnilobou kořenů. Občas můžete voděnkám přilepšit rosením listů.

Hnojení tradescantií není nutné. Pokud se pro něj rozhodnete, bude vám stačit běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Hnojte pouze během vegetačního období na jaře a v létě.

Množení voděnky

Voděnky se s příchodem zimy a omezením přísunu světla mají tendenci vytahovat za světlem. Delší a starší výhonky také mohou začít bez ohledu na kvalitu vaší péče hnědnout a shazovat listy.

Nové rostlinky si ale namnožíte snadno pomocí stonkových řízků. Řízky se 3 až 4 listy snadno zakoření ve vodě nebo v čerstvé půdě. Ideálním obdobím pro odebírání i sázení je jaro.

Jak pěstovat voděnku (tradescantiu)?
5 (100%) 3 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *