Jak vybrat koupelnový nábytek do malých koupelen

Koupelnový nábytek do malých koupelen
Jak vybrat koupelnový nábytek do malých koupelen?

Toužili jste vždy po velkém domácím wellness, ale realita se od snů bohužel liší? Nezoufejte, s výběrem správného koupelnového nábytku se i malá koupelna o několika metrech čtverečních dá zařídit stylově a účelně. Existuje několik triků, díky kterým se vaše koupelna opticky a reálně znatelně zvětší, a které vám pomohou zapomenout na to, jak malá vlastně ve skutečnosti je.

Co se stěnami?

Při zařizování malé koupelny myslete v první řadě na použití neutrálních tónů a světlých barev. Ideální jsou materiály v odstínech světle šedé, bílé, nebo krémové. Světlá výmalba dobře odrážející světlo, prostor vizuálně zvětší a zvýrazní. Vhodným řešením, pokud vám nestačí jedna barva, je využití vzorovaných tapet, například s vertikálními proužky, které prostor opět protáhnou a opticky zvětší. Pokud chcete váš prostor dále oživit a bojíte se, že neutrální tóny budou na váš vkus až příliš nudné a sterilní, zkuste si vybrat jeden nebo několik málo designových prvků a nechte je barevně vyniknout. Takovými předměty můžou být například barevné pověšené osušky nebo župany, výrazně barevný rám zrcadla, nebo stylové nádobky na mýdlo a další doplňky.

Dalším osvědčeným a jednoduchým designovým prvkem, který lze využít i těch nejmenších koupelnách, je nainstalovat dvě zrcadla proti sobě anebo naproti oknu, díky čemuž bude vaše koupelna působit vzdušněji a otevřeněji. Alternativou poskytující podobný efekt může být velkoplošné zrcadlo nainstalované přes celou stěnu nebo její velkou část, doplněné o vhodná svítidla.

Jak vyřešit úložné prostory?

Výběr koupelnového nábytku do malých koupelen nemusí být žádný oříšek. Malé koupelny obecně není optimální zaplňovat robustním masivním nábytkem, držte se raději jednodušších kousků a čistých linií. Zajímavou možností, jak opticky zvětšit prostor v menší koupelně, je sáhnout po lesklém nábytku odrážejícím světlo. I v koupelnách neoplývajících přebytečným prostorem je také potřeba mít dostatek úložných prostor, díky kterým se věci v koupelně nebudou jen tak povalovat, ale budou mít své místo. Koupelny, ve kterých vládne pořádek, vypadají prostorněji. Vzhledem k omezeným metrům čtverečním je ovšem nutné úložné prostory a nábytek orientovat do výše, tak aby se veškerý dostupný prostor využil efektivně.

Vana versus sprchový kout

Jednou z hlavních otázek, které budete muset vyřešit je, jestli trváte na vaně nebo se spokojíte se sprchovým koutem. Na trhu se dnes nabízí velké množství van i sprchových koutů malých rozměrů, jakákoli vana ale i tak zabere více místa. Pokud se vany vzdát ani na omezeném prostoru nechcete, zkuste zvolit vanu se zúženou šíří v oblasti nohou (kam lze přidat malé umyvadlo), nebo asymetricky pootočenou vanu, který vytvoří dodatečnou odkládací plochu. Pokud je vaše koupelna opravdu malá, nebo pokud chcete ušetřit další místo, nezbyde vám než zvolit sprchový kout, který můžete doplnit sedátkem, pro zvýšení pohodlí při sprchování. Zvolit můžete také méně rozměrnou závěsnou toaletu, která ušetří další prostor a usnadní úklid.

Zvolte vhodné umyvadlo

Velmi důležitá v každé koupelně je volba umyvadla. Jaké umyvadlo zvolit do malé koupelny?  Odpověď by se mohla zdát nasnadě – co nejmenší. Vezměte ale v úvahu také to, že velmi malá umyvadla (s šířkou menší než 50 cm) jsou nepraktická a dost nepohodlná, a zkuste do koupelny vtěsnat přijatelně velký kompromis, a to hlavně pokud máte děti. Účelným řešením, pokud chcete ušetřit další místo, je zvolit umyvadlo s vlastní skřínkou, která ukryje sifon a zároveň poskytne dodatečné úložné prostory.

Kam s pračkou?

Dále se musíte rozhodnout, kam s pračkou. Pokud pro pračku nemůžete vybrat jinou místnost a musí zůstat v koupelně, nabízí se využit místo na maximum a umístit nad ni rovnou i sušičku na prádlo, případně další závěsný nábytek.  Zamyslete se také nad tím, jak velkou pračku potřebujete. Pokud pravidelně neperete velké hromady prádla, možná si vystačíte i s úzkými pračkami s hloubkou okolo 45 cm a méně, což vám pomůže ušetřit další drahocenné centimetry.

Koupelnový nábytek do malých koupelen

Jak jsme už zmiňovali, veškerý koupelnový nábytek v malé koupelně je vhodné orientovat do výšky. Pokud máte volnou některou stěnu, zkuste na ni nainstalovat samostatnou nástěnnou skřínku. Obecně se dá říct, že koupelna se závěsným nábytkem bude vypadat větší. Zvolte také spíše vyšší a užší skřínky s menší hloubkou, které malou koupelnu opticky protáhnou. Zavěste několik poliček například i nad toaletu. Pokud nemáte samostatnou úklidovou místnost, můžete zde mít uložené toaletní a čisticí prostředky, toaletní papír a podobně. Pro stejný účel můžete zkusit využít i závěsné pořadače, pokud na ně zbyde místo.

Rozhodně ve vaší koupelně nezapomeňte na zrcadlovou skříňku (tzv. galerku), která kombinuje několik výhod zároveň. Galerka je velmi praktický, rychle dostupný prostor pro vaši kosmetiku a hygienické potřeby, který je zároveň rafinovaně skryt za zrcadlem. Zrcadlové skříňky se často prodávají i se zabudovaným světlem a zásuvkou, což je další bonus, který využijete například při líčení. A každé zrcadlo navíc malé koupelně jedině prospěje.

Nezapomeňte na funkcionalitu

Funkcionalita je v malé koupelně klíčová. Malé místnosti se dají velmi jednoduše zanést nevyžádaným nepořádkem, takže dbejte na to, abyste do omezeného koupelnového prostoru přidávali pouze takové věci, které jsou opravdu funkční a užitečné.  Nezanášejte vaši koupelnu tretkami nebo věcmi, které neslouží žádnému účelu. A hlavně nezapomínejte na to, že s trochou plánování se i na malém prostoru dá vybudovat krásná a funkční koupelna.

Líbil se vám článek?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *