Nevíte, jak vybrat ten správný ventilátor? Poradíme vám

ventilátor
ventilátor

Při výběru ventilátoru je důležité si ujasnit, v jakém objektu bude ventilátor pracovat. Do velké průmyslové haly se hodí větší ventilátor než na toaletu. Jak se ventilátory dělí a k čemu všemu slouží?

Pokud jste se už rozhodli, jakou velikost ventilátoru potřebujete, zamyslete se nad požadovaným výkonem a typem. Díky správnému typu ventilátoru se můžete konečně zbavit plísní, vlhkých zdí a zatuchlého zápachu. Ventilátory se nejčastěji dělí na axiální a radiální ventilátory.

Co je axiální ventilátor?

Axiální znamená ve směru osy. Lopatky ve ventilátoru se během nasávání a vydechování vzduchu točí okolo své osy.

Axiální ventilátory a jejich použití

Nejčastěji se s nimi setkáte v bytech, domech nebo komerčních prostorech. Na toaletách, chodbách, v šatnách a koupelnách se používají malé axiální ventilátory.

Dobrou volbou je okenní ventilátor E-vent Duolux , který je ideální pro zabudování v prostorech, kde není možné použít klasický ventilátor. Tento ventilátor se dá zabudovat do oken, skleněných příček nebo třeba dotenkých stěn. Skvěle odvětrává toalety, koupelny, kuchyně a sklepy a díky dostatečnému výkonu se hodí jak do běžných interiérů, tak i do menších obchodů a prostor.

Průmyslové axiální ventilátory najdou uplatnění v menších průmyslových prostorech pro ochlazování zařízení a systémů.

Většinou jsou axiální ventilátory vhodné do míst, kde je rovné potrubí s maximální délkou do 3 metrů,  případně se montují na zeď nebo do stropu. Výhodou axiálních ventilátorů je, že zvládnouvytvořit vysoký průtok vzduchu dokonce i pod nízkým tlakem.

Co je radiální ventilátor?

Radiální ventilátory fungují na jiném principu  než axiální. Srdce radiálních ventilátorů tvoří oběžné kolo, kolem kterého je ve spirále upevněna sada lopatek. Během pohybu oběžného kola se nasávaný vzduch přesouvá kolmo od hřídele z otvoru ve skříni ventilátoru.

Použití radiálních ventilátorů

Radiální ventilátory najdou uplatnění u komplikovaných lomených a dlouhých potrubí, kde je nutný vyšší tlak vzduchu a kde vzduch musí urazit větší vzdálenost, tj. dlouhé vzduchovody. To splňují například panelové domy, kde se odvětrává koupelna a toaleta centrální šachtou.

Průmyslové radiální ventilátory jsou ideální v malých průmyslových halách, skladech a restauracích.

Teplovzdušné ventilátory

Malý teplovzdušný ventilátor najde uplatnění tam, kde nejde zapnout topení. Přenosné ventilátory zapojíte do elektřiny a už hřejí. Je to praktická varianta do karavanu, stanu nebo koupelny. Existují různé varianty, např. ventilátor na kamna nebo závěsný, který šetří prostor.

Teplovzdušný ventilátor ke krbu

Krbový ventilátor vede teplo do zvolených místností skrz strop. Tento způsob vyhřátí domu je velmi ekonomický. Ventilátor se dodává společně s termostatem, což znamená, že se automaticky vypíná a zapíná. Určitě se zajímejte o nákup filtrů a regulátoru otáček.

Teplovzdušný ventilátor na zeď

Teplovzdušný ventilátor můžete mít zavěšený na zdi, na podlaze nebo stole, tím uvolníte místo. Vyhnete se také mechanickému poškození, např. shození na zem, zakopnutí nebo polití vodou. Skvěle se hodí v garáži, na půdě nebo ve sklepě. Horkovzdušný ventilátor vám dovolí nerušeně pracovat i v zimě.

Nevíte, jak vybrat ten správný ventilátor? Poradíme vám
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *