Jak vymalovat byt jako profesionál

Jak vymalovat byt
Jak vymalovat byt

Potřebuje váš domov nový design a barevnou změnu? Rádi byste se pustili do díla, ale nejste si jistí, jak vymalovat byt jednoduše, aby výsledek odpovídal vašim představám? Pustit se do malování stropu, pokoje nebo celého bytu může být mnohem snažší, než si myslíte. Jen to chce zvolit správný postup. Samozřejmě ideální je mít v malování praxi, ale pokud budete alespoň teoreticky vědět jak na to, zvládnete to s přehledem také. Češi jsou národem kutilů a spoustu činností si raději uděláme poctivě sami a především podle svého. Někomu může vadit, že by si měl do bytu pouštět cizího člověka, někdo chce pouze ušetřit peníze. Ať už je vaší motivací cokoli, určitě si před samotným vymalováním zjistěte vše potřebné a snažte se nic nepodcenit. Věřte, že se to vyplatí.

Postup jak vymalovat pokoj

V první řadě se rozhodněte, zda budete  používat váleček nebo malířskou štětku. Volba bude záviset na textuře zdi a částečně i vašich zkušenostech. K tomu, abyste věděli, kdy jaký malířský nástroj použít, musíte vědět něco i o povrchu.

Jak vymalovat byt

Oba malířské nástroje používáme za stejným účelem, ale každý se hodí pro trochu jinou situaci. Na velké plochy je lepší a zároveň ekonomičtější váleček, protože štětec nanáší tlustší vrstvu barvy a spotřebujete jí tak víc. Na velkých plochách vám váleček pomůže docílit jednotného vzhledu. Pokud nejste zkušený malíř, pravděpodobně byste se při natírání větší plochy štětou nevyvarovali čmouh a výsledek by nebyl stoprocentní. U válečků platí, že čím hladší povrch zdi, kterou chcete malovat, tím kratší a jemnější by měla být vlákna. Výsledný efekt pak bude hladší a ušetříte barvu. Když nevíte jak natíraný povrch klasifikovat, sáhněte obecně po válci s většími vlákny, protože dokážou lépe pokrýt plochu. Počítejte ale s tím, že spotřebujete více barvy.

Štětec je přesnější a je tak lepší volbou pro detailnější práce jako natírání rohů místnosti nebo hůře dostupých míst. Ideálně oba nástroje zkombinujte, protože každý vám poskytne dobrou službu. Začněte štětcem a proveďte tzv. pásový nátěr (vymalujte nejprve rohy místnosti a ohraničení stropu). Vymalujte i hrany a hůře dostupná místa. Na větší rovné plochy poté podle typu povrchu vyberte vhodný váleček.

Před malováním si pokoj pečlivě připravte. Pokud nemůžete vystěhovat všechen nábytek, zakryjte ho. To samé platí i pro podlahu. Nechcete si přeci přidělávat práci a trávit svůj volný čas čištěním barvy. Přichystejte si štětec nebo váleček a samozřejmě vybranou barvu. Při rozhodování o volbě barev nezapomeňte zvážit jestli a případně v jakém odstínu vymalovat strop. Špatně vybraná kombinace barev může celou vaši práci naprosto znehodnotit.

Bez řádných příprav se do malování nepouštějte

Naprosto stěžejním předpokladem vedoucím k dokonalému výsledku, je příprava povrchu, který chcete vymalovat. Nemá cenu se pouštět do práce, dokud jste nezbavili zdi a strop nánosů starých nátěrou nebo tapet. Nový nátěr by se na neočištěný povrch nechytal vůbec, nebo velmi špatně, po zaschnutí by popraskal a mohl se začít loupat. Po očištění povrchu nezapomeňte opravit a zarovnat tmelem případné nerovnosti, které mohly vzniknout samotným čištěním, nebo zkrátka byly pod nánosy původních maleb.

Často podceňovanou a proto vynechávanou částí celého procesu je nanesení penetrace. Ti, kteří zatím sami nemalovali a neví, jak vymalovat byt, nebo jak vymalovat pokoj, považují penetraci za zbytečnou. Jenže tenhle ochranný nátěr mimo jiné povrch zpevňuje a nasycuje, což výrazně vylepšuje přilnavost barvy, kterou budete nanášet. Paradoxně vám tedy působení penetrace následnou práci ušetří. Při natírání se nenechte odradit její konzistencí, která je velmi tekutá. Až ji budete nanášet, hodně na váleček tlačte a pohyb veďte zdola nahoru, aby nebyla penetrace po celé místnosti. Vaším cílem je samozřejmě mít ji na stěně a stropě. Nezapomeňte, že je třeba nechat ji zaschnout přesně podle návodu. Obvykle to bývá zhruba 15 hodin, ale doba se může lišit v závislosti na zvoleném produktu. Nenechte se zmást tím, že vrstva může vypadat jako suchá velmi brzo a dodržujte dobu uvedenou na obale produktu.

Jednoduchý návod jak vymalovat strop

Jestli chcete malovat kompletně celou místnost, upřete svou první pozornost při malování právě na strop. Všimněte si, jak velký prostor v místnosti zaujímá strop. A všimněte si, že většina lidí končí s kreativitou co se výmalby stropu týče u bílé barvy a všechnu pozornost věnuje barvám zdí.  V drtivé většině případů volíme bílou barvu automaticky, protože prosvětlí i místnosti, které nemají velká okna a dostatek venkovního světla. Bílá barva také opticky prodlužuje zdi. Díky tomu prostor působí větší.

Při malování stropu se určitě vyhněte umělému osvětlení, protože budete mít mnohem těžší odhadnout finální barevný odstín a neuvidíte případné šmouhy a nedokonalosti. Váleček si prodlužte teleskopickou tyčí, nebo si pomozte štaflemi či schůdky. Nezapomeňte si štětku nebo váleček po ponoření do barvy dostatečně otírat. Nejezděte válečkem příliš rychle nebo si vytvořte na stropě fleky. Jestli budete barvu vrstvit, respektujte pokyny uvedené na zakoupené barvě a nechte první vrstvu pořádně zaschnout podle návodu. S počtem vrstev malby je to individuální. Vždy záleží na tom, v jakém stavu je podklad. Někdy stačí vrstvy dvě, jindy více. Právě proto je dobré malovat v době, kdy máte dostatek denního světla a dostatek času, nechat barvu schnout.

Pokud chcete malovat stěny jinou barvou než strop, nikdy je nemalujte přímo až ke stropu. Místo toho si od stropu odměřte několik centimetrů a na stěny nalepte samolepicí pásky, se kterými se vám podaří dodržet rovnou linii. Po zaschnutí malby je pak jednoduše odlepíte, aniž by došlo k porušení barvy. Celý prostor větrejte, ať barva co nejrychleji a rovnoměrně schne.

Nezapomeňte po úspěšném natření vymýt barvu ze štětců. Jak? To záleží na tom, jestli jste používali vodou ředitelné nebo olejové barvy. U vodou ředitelných barev stačí oškrábat a vyždímat barvu ze štětce. Poté ho ještě propláchněte teplou vodou s trochou mycího přípravku. U olejových barev si musíte ještě pomoci ředidlem.

Jak vymalovat byt jako profesionál
4.5 (90%) 2 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *