Jak zazimovat muškáty

růžově kvetoucí muškáty
Růžově kvetoucí muškáty

Pelargonie se těší mezi pěstiteli velké oblibě. Uchvátilo i vás přes léto kouzlo velkých barevných květů a teď tápete, jak muškáty zazimovat? Poradíme vám, jak se o muškáty postarat, abyste si je mohli užívat i příští rok.

Kdy se pustit do zazimování muškátů?

Na zimování můžeme muškáty připravovat postupně už od září, a to snižováním zálivky. Muškáty je ideální zazimovat ještě před prvními mrazíky, které by rostlinu splálily. Jeden rok tedy můžeme zimovat už v říjnu jindy až v listopadu. Sledujte předpovědi počasí a jakmile bude teplota padat pod nulu, přemistěte je preventivně dovnitř. Muškáty je ideální přezimovat ve světlejší místnosti o teplotě zhruba 7-10°C. Ideálním stanovištěm tak může být zasklená veranda nebo nevytápěná chodba.

Sestříhání před zimou

Před zimováním odstraňte suché listy a případné zbytky květů. Přezimovat můžeme nechat staré rostliny i mladé řízky. Pelargonii nechte přibližně na velikost 20 cm a odstřizené řízky si můžete zasadit. Nové výhonky zkracujte jen mírně nebo je úplně ponecháme. Sestřižené muškáty během zimy kontrolujte, jestli nejsou napadené škůdci. 

Pro tvorbu řízků je nejlepší rozříznout kolínko, protože tam bude nejlépe kořenit. Řízky zasaďte do perlitu nebo podobného substrátu, ze kterého vám na jaře budou dobře vyndat bez toho, aniž byste poškodili kořenový systém. 

Zálivka

Zálivku volte jen hodně mírnou a zaléváme až ve chvíli, kdy substrát vyschne. Čím chladnější máte prostor pro zimování, tím nižší dopřávejte muškátům zálivku. Pokud to přeženete, mohly by květinu napadnout plísně. 

Hnojivo

Přes zimu rostlinu nepřihnojujte, protože jinak se bude díky nedostatku světla vytahovat a nebude vypadat hezky. 

Po zimě

Začátkem března, až začne pomalu svítit slunce a doba denního světla se začne prodlužovat, můžete pelargonie začít přihnojovat a trochu více zalévat. Zvlášť zpočátku si dávejte pozor, abyste nepřehnali své nadšení a rostlinu nepřelili. Intenzitu zalévání zvyšujte opatrně. V ideálním případě dopřejte muškátům na jaře i o něco větší květináč a výměnu zeminy.

Líbil se vám článek?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *