Kdy sázet a jak pěstovat rajčata?

Vypěstovaná rajčata ze zahrady
Vypěstovaná rajčata ze zahrady

Rajčata u nás patří mezi nejoblíbenější zeleninu, a tak není divu, že se k jejich pěstování uchyluje nejedna domácnost, ať už je to ve skleníku, na záhonu nebo na panelákovém balkoně. A proč byste se vůbec měli pouštět do takové aktivity? Chuť doma vypěstovaných rajčat se totiž nedá s těmi z obchodu vůbec srovnávat! Jak na to?

Jaké typy rajčat zvolit?

Vybrat si můžete mezi tyčkovými a keříkovými rajčaty. Jak už název napovídá, tyčková rajčata rostou spíše do výšky a vzhledem k vysokému růstu potřebují oporu. Tou může být třeba dřevěná tyčka, ke které se rostlina v několika bodech přivazuje.

Keříčková rajčata jsou naopak nižšího vzrůstu a oproti tyčkovým druhům mají i pevnější stonek, takže nepotřebují oporu.

Sazenice rajčat

doma vypěstovaná rajčata na keramickém talířiPokud se rozhodnete vypěstovat rajčata už od sazenic, můžete začít vysévat semena už v únoru nebo březnu. V únoru vysévejte rajčata určená pro skleníky a fóliovníky, rajčata do volné půdy je lepší vysévat až počátkem března. Mělo by to být zhruba 6-8 týdnů před plánovanou výsadbou do navlhčených výsevních substrátů. Rajčata jsou teplomilné rostliny a sazenicím se tak bude dobře dařit v pokojové teplotě na slunném stanovišti – například na okenním parapetu. Poté, co se v substrátu objeví malé rostlinky s listy, je dobré je přesadit do samostatných kelímků. Před umístěním rostlin rajčat ven je dobré je postupně otužovat.

Kdy sázet rajčata

S výsadbou rajčat ven je vhodné počkat zhruba do druhé poloviny května. Rostliny špatně snášejí mráz a v první polovině května je teplota přes den už možná příjemná, ale přes noc je stále riziko přízemních mrazíků. Nesázejte je příliš hluboko (více než 10 centimetrů), aby se kořenový obal nepoškodil promrzlou zeminou.

Pokud kupujete již předpěstované rostliny, pár dnů před výsadbou je nezapomeňte otužovat, aby nezažily teplotní šok po umístění do ještě studené zeminy.

Pěstování rajčat v pytlích

Vlastní rajčata si můžete snadno vypěstovat i na balkonech v paneláku! Stačí igelitový nebo lépe jutový pytel, který je prodyšnější. Hlína lépe dýchá a snadněji se z ní odvádí vlhkost. Pokud i tak zvolíte igelitový pytel, volte spíš větší velikost. Menší by se na sluníčku rychle zapařily. Je také nutné zajistit ustřihnutím spodních rohů nebo proděravěním dna pytle odvod vody, protože v igelitu se voda drží. Pytle naplňte kvalitním substrátem a sázejte stejně, jako v případě venkovní výsadby.

Kdy sázet a jak pěstovat rajčata?
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *