Už jste slyšeli o komunitních zahradách?

sdílená komunitní zahrada
sdílená komunitní zahrada

Ne každý má to štěstí žít v domě se zahradou nebo alespoň v bytě s předzahrádkou. Zároveň ale spousta lidí z města chce v létě sklízet vlastní ovoce a zeleninu nebo si pěstovat bylinky. Komunitní zahrady jsou projekt, který přináší do měst možnost zahradničení a zároveň přispívá ke sbližování lidí v sousedství. 

Co to je komunitní zahrada? 

Komunitní zahrada je projekt, v rámci kterého několik lidí hospodaří na společně koupené nebo pronajaté zahradě. Takové zahrady mohou mít mnoho podob a velikostí. Najdete mezi nimi jen několik záhonků, zvelebený vnitroblok nebo velkou zahradu, která kromě svých pěstitelů zásobuje ovocem i další lidi v okolí. 

Historie komunitních zahrad sahá až do 19. století. Během hospodářské krize komunitní zahrady pomáhaly lidem, kteří přišli o práci, aby měli možnost se uživit. Dnes se zakládají nejen za účelem pěstování potravin, ale i jako snaha přispět k udržitelnějšímu životnímu prostředí, zkrášlování městského prostoru nebo společenskému setkávání a vytváření společné komunity. Že vás tahle představa láká? Máte štěstí! V únoru pomalu začíná nová zahradnická sezóna a máte tak příležitost se do těchto projektů zapojit. Registrace se obvykle spouštějí v březnu.

Komunitní zahrady v Praze

V západních zemích jsou komunitní zahrady velmi populární.  České republice se trend komunitního zahradničení objevil až v posledních pár letech.

Jednou z prvních komunitních zahrad je Prazelenina, kterou můžete najít na pražských Holešovicích na Praze 7. Pěstuje zde zhruba 100 zahradníků. Tento projekt je sympatický tím, že je finančně zcela soběstačný. O zahradu se starají dobrovolníci a na svůj provoz si vydělává pomocí maringotky s kavárnou.

Kromě Holešovic, kde by člověk už z povahy této čtvrti podobné projekty očekával ale najdete komunitní zahrady téměř po celé Praze. V celé České republice jsou pak podobných projektů desítky. 

Nejste zrovna zahradník? A co vermikompostéry? 

Vermikompostér vám za pomoci kalifornských žížal pomůže zpracovat domácí bioodpad a přetvořit ho ve hnojivo. Navzdory tomu, že kompostování máte pravděpodobně spojené s nutností vlastnit zahradu, můžete kompostovat i přímo v domácnosti. Pokud ovšem nechcete mít vermikompostér doma a přesto byste rádi přestali plýtvat organickými zbytky, máte možnost podílet se na veřejných vermikompostérech.

Kde to všechno najdu?

Přehlednou mapu komunitních zahrad, sdílených kompostů i vermikompostérů naleznete zde

 

Už jste slyšeli o komunitních zahradách?
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *