Kontejnerové bydlení

kontejnerové bydlení

Dá se i v kontejnerovém bydlení bydlet stylově? Tato zdánlivě nesmyslná otázka není tak mimo, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bydlet v kontejneru může znít divně, ale v tomto článku vám ukážeme, že i několikatunový ocelový kvádr může být super místo k životu.

Kontejnerový dům je v základu prostě jen obyčejný dům, jen je místo z cihel postaven z lodních přepravních kontejnerů. Říkáte si, koho by napadlo bydlet v kontejneru a proč by to proboha někdo dělal? Přepravních kontejnerů jsou vyrobeny miliony (podle různých odhadů asi 17-40 milionů, oficiální čísla neexistují), ale aktivně se z nich používá jen zlomek. Zbytek je nevyužitý, a často leží ladem někde v USA nebo v Evropě. Z Asie se na západ v kontejnerech doveze zboží, zpátky by se ale kontejnery musely vracet prázdné. To se ekonomicky nevyplatí a je často levnější prostě vyrobit nové. Co tedy s kontejnery, pro které zdánlivě není využití? Čím dál častější odpověď je: Kontejnerový dům! Pojďme se podívat, jaké jsou výhody a nevýhody takového bydlení.

 

Kontejnerové bydlení je jednoduše dostupné

Protože je spousta přepravních kontejnerů nevyužitých, jejich cena je v porovnání s klasickými stavebními materiály velmi příznivá. Záleží vždy na velikosti a stavu konkrétního kontejneru. Typicky stojí řádově desítky tisíc, v průměru 50 až 100 tisíc za jeden. Pokud toužíte po plnohodnotném kontejnerovém rodinném domě, budete kontejnerů potřebovat samozřejmě více, ale i tak v součtu zatím „hrubá stavba“ vychází řádově na nižší statisíce, což je cenově velmi příjemné.

Snadná doprava a stavba

Protože se kontejnery původně využívaly k transportu, nebude ani jejich přeprava na váš pozemek příliš náročná. Obecně lze kontejnery poměrně jednoduše naložit na náklaďák a dostat kamkoliv potřebujete. Počítejte ale s tím, že zejména pokud si vyberete velké kontejnery, nevyhnete se na počátku stavby při manipulaci s nimi jeřábu. Kontejnery jsou vyrobeny z oceli a jsou tedy strukturálně velmi pevné, nemusíte se tedy bát postavit jich i několik na sebe a vytvořit si tak patrový dům.

Samotná stavba je také oproti konvenčním domům velmi rychlá. Nemusíte stavět stěny, podlahy, střechy a stropy, o to všechno už se kontejner postaral. V základu budete muset vyřešit jen o izolaci a vnitřní upravy jako je vyřezání oken a dveří, a dům je hotový!

Kontejnerové domy jsou ekologické a flexibilní

Většina kontejnerových domů je menších než jejich standardní cihlové protějšky, a potřebují k jejich postavení mnohem méně energie. Tím, že si vyberete několik kontejnerů pro stavbu svého domu, je defacto zrecyklujete a zachráníte od osudu, který by je jinak velmi pravděpodobně čekal. Jinak by byly energeticky velmi náročně roztavené. Zároveň ušetříte cenné zdroje jako dřevo, cihly, a cement, které by byly nutné využít k výstavbě konvenčního domu, a tím budete šetrnější k přírodě a životnímu prostředí.

Stálé vnitřní klima může být oříšek…

Kontejnerové bydlení není ale procházka růžovou zahradou. Předtím, něž se člověk pro toto řešení rozhodně, je nutné vzít v úvahu několik poměrně zásadních nevýhod, které jsou s tímto typem bydlení spojené.

Na počátku je nutné si uvědomit, že lodní kontejner není nic jiného než velký ocelový kvádr. S tím je spojeno několik nepříjemných vlastností. Například ta, že ocel je velmi dobrý vodič tepla. Pokud budete chtít váš kontejnerový domov využít k celoročnímu bydlení, bude nutné ho silně a pečlivě izolovat tak, abyste ve vašem novém domě v zimě nezmrzli a v létě se neroztekli. Izolují se sice i běžné cihlové domy, ale v případě kontejnerů musí izolace být extra silná.

Protože ocelové stěny kontejneru dobře vedou teplo, může se na vnitřních stěnách kontejneru také velmi snadno tvořit kondenzace v důsledku rozdílných teplot. Vzduch v interiéru domu potom může být velmi vlhký, což vede k vzniku rzi na stěnách. Proto je často nutné kontejner řádně izolovat i zevnitř, což ale dále redukuje už tak omezené místo v interiéru.

Standardizované rozměry mají i stinné stránky

Existuje mnoho druhů přepravních kontejnerů, ale zdaleka nejpoužívanější pro stavbu kontejnerových domů jsou 20 stopé a 40 stopé kontejnery. Oba mají shodnou výšku (2.60m exterier, 2.39m interiér) a šířku (2.44m exteriér, 2.35m interiér), a liší se v délce (6.06 vs 12.2 metru).

Základní stavební bloky vašeho bydlení jsou tedy dané, a pokud od dostupného místa odečtete ještě potřebnou izolaci, začíná se manévrovací prostor povážlivě ztenčovat. Z kontejneru vám zůstane dlouhá, úzká nudle, se kterou bude poměrně obtížné dále pracovat.

Rodinný kontejnerový dům tedy budete muset složit z několika vhodně pospojovaných samostatných kontejnerů, tak, aby vzniklo větší místo nutné k plnohodnotnému bydlení. Možné tafké do ocelových kontejnerů vyřezat větší nestandardní otvory, které prostor více otevřou a provzdušní, což je ale finančně náročné a zpravidla vyžaduje dohled odborníka, který je schopen posoudit vliv úprav na celkovou statiku takového kontejnerového domu. S omezeným prostorem se můžete poprat i vhodným výběrem a uspořádáním nábytku. Při výběru nábytku do méně prostorných místností jako je třeba koupelna vybírejte koupelnový nábytek do malých koupelen.

Nehazardujte se svým zdravím

Při pořizování kontejnerů mějte na paměti, že jejich dřevěné či překližkové podlahy byly při výrobě ošetřeny silnými pesticidy tak, aby se zabránilo pronikání škůdců k přepravovanému zboží do kontejneru a aby zároveň splnily mezinárodní regulace týkající se lodní dopravy. To se sice hodí při transportu zboží, k čemuž byly kontejnery primárně určeny, ale představuje to značný problém pokud v kontejnerech chcete dlouhodobě bydlet. Existují sice způsoby, jak původní podlahy ošetřit tak, aby se vliv pesticidů eliminoval (což je zároveň i levnější varianta), ale jednoznačně lepší variantou je původní podlahy z kontejneru úplně odstranit a pořídit nové. Za pocit jistoty a klidu tato investice rozhodně stojí.

Stejně tak je vhodné před nastěhováním ošetřit všechny vnitřní stěny kontejneru. I ty můžou být natřeny toxickými barvami, případně se na ně v některých případech mohly rozlít toxické přepravované tekutiny. Vnitřní stěny opískujte na holý kov a poté znovu natřete netoxickými barvami.

V cestě za dokonalým kontejnerovým domem stojí tedy několik více či méně vážných překážek, ale všechny z nich jsou jednoznačně překonatelné, jen to bude vyžadovat určitou časovou a finanční investici.

Cena kontejnerového domu

A kolik takový kontejnerový dům stojí? Cena kontejnerového domu je samozřejmě velmi individuální a výsledné finanční náklady spojené s tímto typem bydlení jsou závislé na mnoha faktorech, jako například jak velký váš dům bude, z kolika kontejnerů bude složený, kolik a jak drastických úprav kontejneru budete vyžadovat, jaké použijete izolační materiály, a samozřejmě také kolik práce jste ochotni (a schopni) si na domě udělat svépomocí.

Je nutné myslet také na to, že celková cena domu bude o hodně vyšší než jen pořizovací cena kontejnerů. Koupí kontejnerů to celé jen začíná, musíte je pak dopravit na pozemek (samozřejmě musíte nějaký vhodný pozemek vlastnit), který buď musí být zasíťovaný (elektřina, voda, kanalizace..), nebo vás čeká investice do čističky odpadních vod, vrtané studny a tak dále. Je také třeba postavit základovou desku, vyřezat do kontejnerů okna a dveře, zařídit elektrorozvody a rozvody vody a odpadů, a udělat novou podlahu (myslete na pesticidy v původních podlahách!). Tím ale nekončíme, protože je nutné stěny, podlahy i stropy kontejneru dobře zateplit. Další náklady jsou samozřejmě spojené s vnitřním vybavením – kuchyně, nábytek, vytápění domu a podobně také nejsou zadarmo.

Vyčíslit přesně všechny tyto náklady nejde, ale pokud se budete snažit držet při zemi, tak vás vyjmenované položky vyjdou na přibližně 1,5 -2 miliony korun. Oproti klasickému domu je to stále velmi solidní cena. Je potom na vás, jestli tomuto u nás stále velmi netypickému bydlení dáte přednost před klasikou, nebo ne. Na následujícím videu se můžete podívat na konejnerový dům, který byl postaven v České republice a přesvědčit se, že i kontejnerové bydlení může být krásné a stylové.

Kontejnerové bydlení
5 (100%) 5 votes

You may also like...

2 komentáře

  1. Tereza Chrobáková napsal:

    Dobrý den,
    měla bych dotaz na cenu domu z Vašeho videa, pokud by realizace byla stejná dle půdorysu – (jaká je šířka a délka domu?). Dále by mě zajímala cena (cca) při obytné ploše 100 – 120 m2 (přízemní dům) včetně designu interieru a exterieru? Šířka pozemku je 20m délka 38m.

    Děkuji za odpověď
    Chrobáková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *