Přírodní ráj na vaší zahradě: Koupací jezírko a přírodní koupací bazén

Vstup do koupacího jezírka

Koupací jezírko a přírodní koupací bazény dokonale splynou s vaší zahradou a na rozdíl od typických bazénů vás osvěží i bez všudypřítomné chemie. Není divu, že se stávají stále oblíbenější součástí zahrad.

Koupací jezírko

Koupací jezírkoVybudování koupacího jezírka není příliš odlišné od stavby běžného bazénu. Základním principem koupacích jezírek a přírodních bazénů ale je, že jsou stavěná se samočistící schopností. Standardní bazény používají chemikálie k ničení vodních mikroorganismů, které způsobují například zelenání vody. V přírodních koupalištích to není nutné, protože čištění je prováděno mikroorganismy, které spolu žijí společně v rovnováze. Vhodně zvolené vodní rostliny odfiltrují nečistoty a nadbytečné živiny, které využijí pro svůj růst a pomáhají předcházet vzniku řas. Vodu čistí jak rostliny vodní, které chytají nečistoty celým povrchem těla, tak rostliny bahenní, které je chytají na kořeny a oddenky. Kameny na sebe vážou prospěšné bakterie (mikroorganismy a mikroby).

Koupací jezírka mívají dvě části – odpočinkovou a plavací. Jsou vybavené skimmery a čerpadly, která cirkulují vodu z plavací části do relaxační a zase zpět. Při plavání tak nepřijdete s rostlinami vůbec do kontaktu, těšit vás může zelené a kvetoucí zátiší, které vám vytvoří a bude lákat vodní živočichy. Vzhledem k tomu, že regenerační zóna je poměrně mělká, v létě se v ní při slunném počasí rychle ohřívá voda. Teplá voda je pak hnaná čerpadlem do zóny ke koupání, kde se voda otepluje.

Pokud plánujete, že se v jezírku budete v horkých letních dnech pouze smáčet a nepožadujete vyloženě část na plavání, může jezírko dosahovat menších rozměrů. V opačném případě už jsou poměrně náročná na prostor, a to nejen plošně, ale i objemově. S tím jsou samozřejmě spojené i vyšší náklady na filtrování nečistot.

Už vám na zahradě stojí klasický bazén? Nevadí! Ve většině případů lze využít stávající infrastrukturu bazénu a vybudovat k ní regenerační zónu, která bude koupaliště obklopovat. Náklady na takovou proměnu mohou být nižší než budovat přírodní bazén od základu nový. Stejně tak obyčejné jezírko lze přeměnit na koupací. Určitě se dá postavit i svépomocí, ale pozvěte si odborníky minimálně pro první konzultace. Málokdo zvládne sám vhodně nakombinovat rostliny tak, aby ve vodě byla rovnováha a vše fungovalo, jak má.

Cena koupacího jezírka

Cena koupacího jezírka závisí na použitých materiálech a technologiích a samozřejmě ceně práce firmy, která vám ho bude budovat. Vždy si s realizační firmou ujasněte co nejpřesněji, jakou máte představu a ujistěte se, že cena, kterou vám nabídnou, zahrnuje vše, co požadujete (od výkopových prací po vodní rostliny či filtrační technologii. Možná jste schopní zajistit některé práce sami. Nejčastěji se jedná o hrubé výkopové práce nebo koupě materiálu a jeho dovoz na místo.

Obecně platí, že výstavba přírodního jezírka nebo koupaliště bude dražší než v případě toho klasického. U přírodních bazénů by totiž velikost relaxační plochy měla odpovídat velikosti té na plavání. Pokud je plavací zóna velká 20m2, velikost relaxační by měla být také 20m2 a celková velikost bude 40m2. Firma jezirkanaklic.cz uvádí, že cena koupacího jezírka s plochou hladiny např. 100m2 se bude pohybovat v řádu od několika málo až po mnoho stovek tisíc korun.

Údržba koupacího jezírka

Koupací jezírkoFakt, který si určitě zamilujete, je jednoduchá a nenáročná údržba. Kontrolujte pravidelně sběrače povrchových nečistot jako je opadané listí ze stromů nebo pyl. Pokud máte přírodní bazén, tak párkrát za rok vysajte jeho podlahu.

Nespornou výhodou je, že rybník u vás na zahradě bude krásný po celý rok. Voda z nich se nevypouští. Filtrační systémy mívají přepínač zvlášť pro letní a zvlášť pro zimní období. Čerpadlo je v zimě téměř celou dobu vypnuté. Na podzim je akorát nutné zastřihnout rostliny.

Přírodní ráj na vaší zahradě: Koupací jezírko a přírodní koupací bazén
5 (100%) 2 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *