Vyrobte si jednoduché krmítko pro sýkorky

jak vyrobit krmítko pro sýkorky
jak vyrobit krmítko pro sýkorky

Venku pomalu přituhuje a milovníci zvířat často hledají způsoby, jak jim pomoci přečkat zimu. Pokud chcete dopřát něco na zub nejen sýkorkám, ale nemáte koupené žádné krmítko, poradíme vám, jak si ho levně vyrobit doma.

Krmítko pro sýkorky z pet lahve

Výroba ptačího krmítka z pet lahve je opravdu snadná a zabere vám jen pár minut. Co budete potřebovat?

  • prázdnou pet lahev s víčkem
  • kousek klacíku, starou vařečku nebo několik k sobě přidělaných špejlí
  • 2 víčka od kelímku s rajčaty, starý plastový talířek nebo misku
  • hřebík
  • šroubek s matičkou
  • svíčku
  • kleště
  • nůž
  • zapalovač

Postup výroby

Nad svíčkou nahřejte hřebík a udělejte s ním dirku ve víčku pet lahve, která bude sloužit pro šroubek. Víčka od kelímku natlačte do sebe, vytvoří nám krmící misku. Opět nahřejte hřebík a vytavte doprostřed stejnou dirku, jako do víčka. Přidejte ještě pár menších direk, aby mohla z krmítka po dešti odtékat voda.

Nahřejte nůž a pár centimetrů nad hrdlo pet lahve s ním vytavte dva protilehlé otvory o velikosti přibližně 2 x 2 centimetry. Těmito otvory se bude do misky sypat krmení. Otvory vytavte také pár centimetrů pod dno lahve. Vzniklým prostorem protáhněte klacík. 

Sešroubujte k sobě pomocí šroubku a matičky krmící misku a víčko od pet lahve tak, aby šlo víčko našroubovat zpět na lahev. Dotáhněte kleštěmi, našroubujte zpět na lahev a máte hotovo. Zbývá už jen nasypat vhodné krmení. Krmítko umístěte na bezpečné místo, kam se nedostane kočka ani kuna. 

Videonávod na výrobu krmítka pro sýkorky pochází od Youtubového kanálu Birds, kam nahrávají videa ptáků nadšení ornitologové. 

Kdy začít s krmením

S krmením sýkorek a jiných nestěhovavých ptáků můžete pomalu začínat už začátkem listopadu. Začněte menšími dávkami, které budete postupně navyšovat, až přijdou mrazy. Krmit můžete až do začátku jara. Ptáci mají obvykle dostatek přírodní potravy až na přelomu dubna a května. 

Vhodné krmivo pro ptactvo

Nezapomínejte, že ptáci rozhodně nejsou popelnice. Nevhodným krmivem jim můžete způsobit nemalé potíže. Rozhodně zapomeňte na zbytky pečiva a nahnilé ovoce. Sáhněte po speciálním krmivu z obilovin. Vhodná jsou jakákoliv semena. Slunečnice, mák, lněné semínko, pšenice, ale i drcená jádra vlašských nebo lískových oříšků. Slunečnice je oblíbenou a dobrou volbou, protože jsou pro ptactvo díky vysokému obsahu tuku bohatým zdrojem energie. Přihodit občas můžete i kousky jablek. Nezapomeňte krmivo občas zkontrolovat, jestli se v něm nedrží vlhkost a nezačíná hnít.

Vyrobte si jednoduché krmítko pro sýkorky
5 (100%) 2 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *