Obývací pokoj v paneláku pro celou rodinu

Obývací pokoj v paneláku
I z malého obýváku se dá vykouzlit krásné a útulné místo

Jak vybavit typický obývací pokoj v paneláku, aby působil příjemné, vzdušně a stylově, a nepodobal se obýváku vašich prarodičů? Základem úspěchu jsou světlé, neutrální barvy, jednoduchý (a ideálně multifunkční) nábytek, a snaha necpat do obýváku vše, co se nevejde jinam. Obývák není skladiště. Rozměry vašeho pokoje pravděpodobně nezměníte. V našem článku vám ale přinášíme několik tipů, jak ošálit váš zrak a vytvořit z  malé stísněné místnosti útulné útočiště, ve kterém se budete cítit skvěle.

Stěny? Vybírejte světlé barvy

Největším problémem typického panelákového obýváku jsou samotné rozměry místnosti. Pokud se nechcete ve vašem obýváku cítit stísněně, s největší pravděpodobností budete muset při výmalbě sáhnout po světlých barvách, které odráží světlo a místnost opticky zvětší. Ideální je stěny vymalovat na bílo, anebo sáhnout po světlých odstínech béžové. Naším favoritem je ale univerzální bílá, která se hodí téměř všude a lze ji velmi jednoduše kombinovat s různými styly nábytku i kontrastními doplňky.

Čím víc světla, tím líp

Malá místnost potřebuje hodně světla. Tedy pokud nemá vyvolávat klaustrofobii. A ne všechno lze v malém obývacím pokoji v paneláku zachránit světlou výmalbou. Okna v panelácích nemusí být zrovna největší, a mohou navíc být nevhodně orientovaná, proto je nutné přírodnímu světlu co nejvíce pomoci. K tomu skvěle poslouží zrcadla. Zrcadla jsou jedním z nejlepších způsobů, jak opticky místnost otevřít a provzdušnit. Jeden z vůbec nejčastějších nápadů, jak opticky zvětšit obývací pokoj, je zavěšení velkého zrcadla v centrální části obývacího pokoje, čímž se v místnost vytvoří přirozené ohnisko. Pokud chcete efekt umocnit, zkuste zrcadlo umístit za zdroj světla, nejčastěji za závěsný lustr. Jestli to dispozice vašeho obýváku umožňuje, zavěste zrcadlo naproti oknu. Bude tak odrážet nejvíce světla a vytvoří iluzi dalšího okna.

Protože je denní světlo tak důležité, vyvarujte se těžkých záclon a závěsů, které vás o spoustu světla ochudí. Místo toho sáhněte raději po lehčích světlých závěsech, které budou barevně ladit s výmalbou. Pro optické zvýšení stropů závěsy zkuste pověsit co nejvýše ke stropu, a nechte je volně padat až k zemi.

Velice důležité pro celkový dojem z vašeho panelákového obývacího pokoje je i osvětlení. Nedoporučujeme omezit se pouze na jeden centrálně zavěšený lustr, lepší dojem naopak udělá větší množství světelných zdrojů různé intenzity rozmístěných po celé místnosti. Zkuste sedací soupravu doplnit stylovou stojací lampou, která poskytne dostatek světla pro čtení, a zároveň v obýváku vytvoří příjemnou atmosféru. Místo stolní lampy, která vám zabere drahocenné místo na jednom z vašich stolků, zkuste shodného efektu dosáhnout nástěnnou lampou, která nezabere žádnou podlahovou plochu. Opticky zvětšit místnost dokážou i vhodně umístěné bodovky. Pokud bojujete s prostorem i v jiných místnostech, podívejte se na pár tipů, jaký vybrat koupelnový nábytek do malých koupelen.

Investujte do kvalitního a multifunkčního nábytku

Při výběru nábytku do obývacího pokoje začněte tím, že si ujasníte, jaké kusy nábytku v místnosti rozhodně potřebujete. Když pracujete s omezeným prostorem, není nejvhodnější celou místnost zaplácnout obrovskou sedačkou, masivní obývací stěnou a rozměrným konferenčním stolkem, protože se vám do pokoje už nic dalšího nevejde. Sáhněte tedy raději po jednodušších lehčích kouscích, které nejsou tak prostorově výrazné.

Sedačka by měla proporčně odpovídat velikosti obývacího pokoje, raději tedy místo sedačky zabírající polovinu místnosti, sáhněte po menší rozkládací dvousedačce (tak, aby mohla suplovat dodatečné lůžko pro občasné návštěvy), s úzkými opěrkami a lehce polstrovanou zádí. Pokud čas od času bude potřebovat sezení pro početnější návštěvy, doplňte sedací systém o taburet nebo několik velkých sedacích polštářů, které můžete sklidit, když už nejsou po odchodu návštěvy potřeba.

Úložné prostory? Tak akorát…

Potřebovat rozhodně budete také dostatek úložných prostor. Protože na malém prostoru budete stále bojovat s místem a hledat dodatečné centimetry, zkuste úložné místo najít i na méně tradičních místech. Pořiďte si třeba konferenční stolek s úložným dílem, do kterého se vám vejde spousta věcí. Pokud nemáte úložný díl, zkuste konferenční stolek zkombinovat se sedacími díly tak, aby se taburety daly pod stolek zasunout ve chvílích, kdy nejsou potřeba. Navíc i taburety samotné mohou ukrývat další úložný prostor.

Úložné prostory by na druhou stranu neměly zabírat většinovou část vašeho obývacího pokoje a skříně by neměly být natěsnané u každé stěny. Raději si zkuste vytřídit, co je opravdu nutné skladovat. A úložné prostory se nebojte vytáhnout až ke stropu. Ideálním úložným řešením jsou vestavěné skříně s lesklým nebo zrcadlovým povrchem, které jednak pomohou eliminovat případné prostorově nevýhodné rozložení pokoje, a zároveň pokoj prosvětlí.

I obývací pokoj v paneláku miluje květiny

Poslední super jednoduchá dekorační myšlenka na závěr? Nic nezkrášlí a neoživí prostor tak jako květiny. Narcisy, tulipány, a další kvetoucí trvalky váš pokoj rozzáří jasnými barvami. Listnaté rostliny (například palmy nebo kapradiny), vašemu pokoji dodají zajímavou strukturu. Rostliny vám pomohou doladit celkový design obývacího pokoje. Můžete je kreativně kombinovat s různými typy květináčů a váz, které vašemu pokoji dodají potřebnou barevnost a poslouží jako skvělý a dostupný doplněk. Jestli máte rádi originalitu a líbí se vám japonský styl, máme pro vás tip. Netradičním a velmi stylovým doplňkem může být mini zenová zahrada na stůl s prvky zeleně.

Obývací pokoj v paneláku pro celou rodinu
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *