Trend dnešní doby? Pasivní domy!

Pasivní dům ze dřeva
Pasivní dům ze dřeva

V poslední době jste mohli často slýchat o pasivních domech a o tom, jak se tento trend rozšiřuje napříč celým světem od Evropy po Ameriku. Co přesně takový pasivní dům je? A hlavně, jak se v pasivním domě bydlí? Na to a víc se pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Co je pasivní dům?

Pasivní dům je jednoduše dům s velmi nízkou spotřebou energie.Tato úspora může být v porovnání s běžnou zástavbou obrovská, okolo 80-90%, přičemž obyvatelé takového domu neztrácejí nic na komfortu bydlení, právě naopak. Pasivní dům je z velké části shodný s domy v běžné zástavbě z hlediska materiálů i použitých metodologií. Je zde ale samozřejmě několik velmi důležitých rozdílů, které dělají pasivní dům pasivním.

Bílý pasivní dům

Zdroj: Pinterest

Základem konceptu pasivních domů je nepouštět ven zbytečně (téměř) žádné teplo, ale co nejefektivněji ho využít. K tomu pomáhá efektivní využítí slunečního světla, které do domu vstupuje okny, vnitřních zdrojů tepla, a rekuperace tepla. Díky velmi nízkým tepelným ztrátám se pasivní domy můžou chlubit  minimální spotřebou energie, což pomáhá šetřit nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku.

Jak se pasivní dům staví?

Pasivní dům se musí jako pasivní navrhout a vyprojektovat, obecně nelze jen k běžnému domu přidat prvky pasivního bydlení, a získat tak plnohodnotný pasivní dům. Hlavní body, které budete muset s architektem a projektantem řešit, jsou velikost domu, jeho orientace a umístění oken, a vnitřní dispozice. Obecně platí, že pasivní domy jsou relativně kompaktní stavby často jednoduchého kvádrového tvaru, ideálně orientované na jih s vhodně umístěnými okny, která tak jsou schopna zajistit dostatečné množství tepla pocházejícího ze slunce.

Stěny i střecha domu musí být velmi dobře izolovány, a pečlivě musí být rovněž vybrána okna. Okna jsou nejslabším místem izolace, a proto je potřeba vybrat kvalitní okna zasklená trojskly. Na druhou stranu okna také do domu pouští sluneční světlo a teplo, a při správném návrhu pasivního domu tvoří takto získané teplo významnou část celkové potřeby tepla na vytápění celého domu. V létě je také potřeba zajistit, aby stejným způsobem nedocházelo ke zbytečnému přehřívání interiéru, a proto okna musí mít vhodné stínění. Je tedy jasné,že orientace, velikost a kvalita oken je pro pasivní dům naprosto klíčová.

Pasivní dům se zahradou

Zdroj: Pinterest

Jedním z hlavních rysů pasivního domu je, že o výměnu vzduchu a se stará systém řízeného větrání s rekuperací, a větrání se tak nezajišťuje pouhým otevřením okna. Tento systém je zásadní pro vysoký komfort bydlení a nízké energetické nároky pasivního domu a zajistí, že čerstvý vzduch je ohříván teplým odpadním vzduchem v rekuperačním výměníku. Odpadní vzduch například z kuchyně a koupelny i se vším jeho teplem tak není jednoduše vyvětrán oknem, ale většinu svého tepla ve výměníku předá čerstvému venkovnímu vzduchu. To má mnoho výhod – šetří se energie, která by jinak byla nutná k ohřevu venkovního vzduchu na pokojovou teplotu, zvyšuje se komfort bydlení, protože čerstvý vzduch proudí do domu v teplotě podobné teplotě místnosti, a nevane na vás tak příliš studený vzduch, a snižuje se i prašnost a hlučnost domu, protože není třeba větrat okny.

Plusy a mínusy pasivních domů

Bydlení v pasivním domě sebou přináší celou řadu velmi zajímavých benefitů, najdou se ale i nějaké nevýhody takového bydlení?

Výhody jsou značné. Náklady na vytápění pasivního domu jsou v porovnání z běžnou zástavou, ale i nízkoenergetickými domy, velmi nízké, čemuž napomáhá velmi dobrá izolace, systém řízeného větrání s rekuperací, i celková konstrukce a dispozice stavby. Komfort bydlení v pasivních domech je i přes jejich energetickou nenáročnost vyšší než v běžných stavbách, protože mají neustálý přívod čerstvého vzuchu (o teplotě blízké vnitřní pokojové teplotě), velmi příjemné teploty v létě i zimě, netvoří se průvan, a prašnost i hlučnost domu je snížená díky tomu, že není nutné větrat okny.

Pasivní dům s terasou

Zdroj: Pinterest

Pasivní domy, stejně jako každý jiný typ bydlení, má samozřejmě i své nevýhody. Pasivní domy jsou obecně dražší než srovnatelné dnes běžné stavby, v závislosti na velikosti a specificích je cena pasivního domu v průměru asi o 10-20% vyšší. Dražší je většinou jak návrh a projekt domu, tak i jeho samotná stavba. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že v průběhu životnosti domu se tyto zvýšené počáteční náklady vrátí v podobě výrazně nižších účtů za energie. Zároveň si také pasivní domy na nemovitostním trhu lépe udržují svojí hodnotu. Další potenciální nevýhodou, která určitě stojí za zvážení, je to, že pasivní domy vyžadují určitou kompaktnost stavby, orientaci většiny prosklených částí domu na jižní stranu, a obecně co nejméně výklenků a složitějších tvarů, které stavbu zesložiťují, prodražují a snižují účinost izolace. Pokud se tedy podoba vašeho vysněného domu s těmito předpoklady příliš nepotkává, možná nebude pasivní dům to pravé.

 

Trend dnešní doby? Pasivní domy!
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *