Pěstování levandule na zahradě

Pěstování levandule na zahradě
Vypěstujte si i vy na své zahradě krásou levanduli

Kdybychom měli zvolit královnu bylin, byla by to levandule. Rostlina, která proslula krásnými fialovými květy, podmanivou vůní i léčivými účinky. A přiznejme si, kdo by se nechtěl na své vlastní zahradě alespoň na chvíli cítit jako v nádherné jihofrancouzské Provance.

Původně pochází levandule z oblastí Středozemního moře. Pojmenování levandule dostala květina podle latinského slova lavare, které znamená mýt se nebo koupat se. Už dříve si totiž lidi uvědomovali příznivé účinky rostliny na lidské zdraví a přidávali levanduli do svých koupelí.

Levandule proslula svými léčivými a relaxačními účinky. Pomáhá zpomalit činnost nervového systému a tím zlepšuje kvalitu spánku. Pro ty z vás, kteří trpíte problémy s nespavostí nebo neklidným spaním určtitě stojí za vyzkoušení přidat pár sušených levandulových květů do polštáře. Levandulový olej má zase antiseptické a protizánětlivé účinky a pomáhá tak podobně jako třeba tea tree oil léčit drobná poranění.

Jak pěstovat levanduli na zahradě?

Levandule se řadí mezi husté a dřevité trvalky. Jestli máte v plánu pěstovat levanduli ze semínek, musíte počítat s tím, že semínka levandule klíčí pomalu. Pro rychlé zkrášlení zahrady je tedy lepší koupit sadbovou rostlinu.

Charakteristických modrofialových květů se dočkáte na začátku a v průběhu léta (přibližně od června do září). V prvním vegetačním období si rostlina vytváří především silný kořenový aparát a květenství tak bude pravděpodobně slabší než v následujících letech.

Levanduli se daří na přímém slunci, v dobře propustné lehké půdě, ideálně mírně písčité. Alkaická půda může povzbudit produkci rostlinného oleje a květy mohou o to více vonět.

Rostlina je zvyklá na teplo a sucho a nevyžaduje pravidelné zalévání. Pokud nejsou dlouhodobá sucha a vysoké teploty, vystačí si pouze s dešťovými srážkami. V dekoračních nádobách už je ale třeba myslet na mírné zalévání zvlášť v horkých letních dnech. Ale se zálivkou opatrně, levandule nesnese přílišnou vlhkost a pokud dojde k přelití, s velkou pravděpodobností se nebudete z její krásy těšit moc dlouho.

Kdy levanduli stříhat?

Pěstování levandule na zahradě je sice snadné, ale existuje pár věcí, na které je třeba si dávat pozor. Velké zásahy do rostliny dělejte ideálně z jara, nejpozději na začátku léta. Jinak by se mohlo stát, že by se rostlina nestihla zacelit a v zimě by byla náchylnější k omrznutí.

Na jaře se stříhá zhruba o 1/3 délky. Dávejte si pozor, abyste to nevzali moc z gruntu a nenechali květině jenom samotnou dřevnatou část, protože to nesnáší dobře. Ideálně by na ní měly zůstat alespoň 2-3cm zelených lístků. Odstraníte tak zmrzlé konce a levandule začne nabírat sílu a košatět. Po skončení léta ostříhejte jenom květy a úpravy celkového vzhledu keře si nechte až na jaro.

Pěstování levandule na zahraděZa málo úsilí dokonalá zahrada

Ať už jste zahrádkáři amatéři nebo zkušení pěstitelé, těžko budete pro svou zahradu hledat nenáročnější bylinu. Když vytvoříte pro levanduli vhodné podmínky, není nutné ji k bohatému kvetení povzbuzovat hnojivy ani chemikáliemi. Nezaměnitelnou opojnou vůni navíc milují včely, motýli nebo čmeláci, takže vaše zahrada bude plná života a snadno ji proměníte v přírodní divadlo. Levandule je pro svou krásu, vůni a nenáočnost také idální květinou pro vaše předzahrádky.

Jestli  nemáte pro levanduli na své zahradě ani předzahrádce místo, nemusíte jí věnovat celý záhon. Stejnou parádu uděláte i pěstováním levandule v květináči.  Dokonale vypadá v květináčích, které jsou ve stylu provance. Charakteristická levandulová vůně je využívaná jako repelent, protože silné aroma odpuzuje komáry, mouchy i moly. Do skříně je levandule multifunkční pomocník. Krásně provoní prádlo a vyžene z ní nežádoucí hosty.

Levandule je oblíbená i v sušené podobě, protože při správném sušení si zachová vůni i hezké barvy. Při sklizni květů je idální se zaměřit na stonky, které ještě nejsou v plném květu. Před sušením svažte ustřihnuté stonky k sobě a zavěšte květy k zemi na zhruba týden až dva. Nejen že budete mít zahradu s vůní provance, ale můžete trochu Francie kdykoliv přenést i do vašeho obýváku.

Pěstování levandule na zahradě
5 (100%) 4 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *