Pěstování řasokoule

Jak už název napovídá, jedná se o kouli, která je složená ze zelených řas. V přírodě se vyskytuje především na dně chladných horských jezer na Islandu, ve Skotsku nebo i v Rakousku, a proto je nenáročná na světlo. Vzniká přichycením řasy na zrnko písku, nebo na kamínek a postupem času se zvětšuje. Za charakteristický kulatý tvar vděčí svému přirozenému prostředí. Buď ji omílají vodní proudy nebo se koulí po dně jezer. Díky pravidelnému otáčení získává světlo ze všech stran a díky omílání o dno se z ní odstraňují nečistoty.
Řasokoule je nenáročná rostlina, o kterou se zvládne postarat i naprostý začátečník. Při péči vám totiž odpadá spusta častých chyb (přelití, sucho, špatná zemina).
Kde řasokouli koupit?
Řasokoule seženete v akvarijních potřebách nebo zverimexech. Cena je opravdu nízká (30 Kč – 60 Kč). Pokud nemáte žádný takový obchod po ruce, můžete si řasokouli objednat i na specializovaných eshopech. Počítejte ale s trochu vyšší cenovkou.
Existuje několik různých velikostí. Řasokoule roste velmi pomalu. Roční přírůstek většinou nepřesáhne 0,5 – 1 centimetr a čím je řasokoule větší, tím se tempo růstu zpomaluje. Při správné péči vám ale vydrží i několik desítek let. Jediné, co potřebuje k životu je čistá chladná voda a trochu světla. Nejstarší řasokoule na světě je téměř 200 let stará a měří necelý metr.
Péče o řasokouli
Řasokouli můžete pěstovat v zahradním jezírku, v akváriu s rybičkami nebo i v samostatné skleněné nádobě s vodou. Nepotřebuje žádné přihnojování. Všechno, co potřebuje k životu, získá z vody a světla. S nadsázkou se dá říci, že se jedná o nejméně náročnou rostlinku na světě.
Řasokoule nejsou milovnice přímého slunce, což má dva důvody. Při nadměrném slunění se rostlina spálí a začnou se na ní tvořit hnědé flíčky nebo začne žloutnout. Druhým důvodem je teplota vody. Řasokoule se nachází v přírodě ve studenějších vodách. Sluneční paprsky by vodu ohřívaly, a to rostlině nesvědčí. Teplá voda vytvoří na řasokouli nevzhledný hnědý povlak. Krátkodobý pobyt na slunečním svitu řasokoulím neublíží, ale s příchodem prvních silnějších jarních paprsků doporučujeme přemístit řasokouli z dosahu příméno slunečního světla.
Vodu udržujte studenou a měňte alespoň jednou za 10 dní. Pokud máte malou nádobu, tak i častěji. Ideální voda je z přírodního jezírka, z potoka nebo dešťovka. Dobře ale poslouží i převařená kohoutková voda. Tu nechte dostatečně vychladnout a poté ji umistěte klidně na chvíli i do ledničky. Po výměně vody klidně dejte sklenici i s řasokoulí na noc na ochlazovací kůru do ledničky. V letních měsících nebo v hodně vytápěných bytech občas do vody můžete na přilepšenou přihodit i kostku ledu.
Řasokoule bude většinu času vegetit a dně akvária. Občas ji ale můžete najít i plavat na hladině. Nemusíte se bát, neděje se s ní nic špatného. Jedná se o důsledek fotosyntézy, při které vzniká kyslík. Tyto kyslíkové bubliny mohou způsobit, že řasokoule bude nějakou dobu vznášet na hladině.
Časem se na stěnách skla nebo na vodní hladině mohou objevit usazeniny. Vznikají jako důsledek přemnožení mikroorganismů ve vodě. Typicky se přemnoží při vyšších teplotách. Při výskytu usazeniny v dóze klidně použijte hrubou stranu kuchyňské houbičky a za pomoci Jaru ji umyjte. Pokud Jar důkladně opláchnete, nemůžete řasokoulím nijak uškodit.
Hurá na mazlení!
Aby si i v domácích podmínkách udržela svůj charakteristický kulatý tvar, měli byste ji přibližně dvakrát týdně jemně masírovat v dlaních pod proudem studené vody. Nezapomínejte také na pravidelné ždímání, čímž se z nich vyplaví nečistoty. Bez těchto drobných zásahů se z ní postupem času stane jen obyčejná vrstva mechu.