Pěstování řasokoule

řasokoule v akváriu s kameny
řasokoule v akváriu s kameny

Jak už název napovídá, jedná se o kouli, která je složená ze zelených řas. V přírodě se vyskytuje především na dně chladných horských jezer na Islandu, ve Skotsku nebo i v Rakousku, a proto je nenáročná na světlo.Vzniká přichycením řasy na zrnko písku, nebo na kamínek a postupem času se zvětšuje. Za charakteristický kulatý tvar vděčí svému přirozenému prostředí. Buď ji omílají vodní proudy nebo se koulí po dně jezer. Díky pravidelnému otáčení získává světlo ze všech stran a díky omílání o dno se z ní odstraňují nečistoty. 

Řasokoule je nenáročná rostlina, o kterou se zvládne postarat i naprostý začátečník. Při péči vám totiž odpadá spusta častých chyb (přelití, sucho, špatná zemina).

Kde řasokouli koupit?

Řasokoule seženete v akvarijních potřebách nebo zverimexech. Cena je opravdu nízká (30 Kč – 60 Kč). Pokud nemáte žádný takový obchod po ruce, můžete si řasokouli objednat i na specializovaných eshopech. Počítejte ale s trochu vyšší cenovkou.

dvě řasokoule

Existuje několik různých velikostí. Řasokoule roste velmi pomalu. Roční přírůstek většinou nepřesáhne 0,5 – 1 centimetr. Při správné péči vám ale vydrží i několik desítek let. Jediné, co potřebuje k životu je čistá chladná voda a trochu světla.

Péče o řasokouli

Řasokouli můžete pěstovat v zahradním jezírku, v akváriu s rybičkami nebo i v samostatné skleněné nádobě s vodou.

Řasokoule nejsou milovnice přímého slunce, což má dva důvody. Při nadměrném slunění se rostlina spálí a začnou se na ní tvořit hnědé flíčky nebo začne žloutnout. Druhým důvodem je teplota vody. Řasokoule se nachází v přírodě ve studenějších vodách. Sluneční paprsky by vodu ohřívaly, a to rostlině nesvědčí. Teplá voda vytvoří na řasokouli nevzhledný hnědý povlak.

řasokoule v ruce

Vodu udržujte studenou a měňte alespoň jednou za 10 dní. Pokud máte malou nádobu, tak i častěji. Ideální voda je z přírodního jezírka nebo z potoka. Dobře ale poslouží i převařená kohoutková voda. Tu nechte dostatečně vychladnout a poté ji umistěte klidně na chvíli i do ledničky. Po výměně vody klidně dejte sklenici i s řasokoulí na noc na ochlazovací kůru do ledničky. V letních měsících nebo v hodně vytápěných bytech občas do vody můžete na přilepšenou přihodit i kostku ledu.

Hurá na mazlení!

Aby si i v domácích podmínkách udržela svůj charakteristický kulatý tvar, měli byste ji přibližně dvakrát týdně jemně masírovat v dlaních pod proudem studené vody. Nezapomínejte také na pravidelné ždímání, čímž se z nich vyplaví nečistoty. Bez těchto drobných zásahů se z ní stane jen obyčejná vrstva mechu.

 

Pěstování řasokoule
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *