Pěstování vřesu

růžový vřes obecný
růžový vřes obecný

Vřesy jsou známé keřovité rostliny, které dorůstají obvykle výšky okolo 20-40 centimetrů a nachází se prakticky v celé západní Evropě. Ve volné přírodě na něj můžeme narazit typicky v blízkosti lesů. Vřes obecný rozkvétá v pozdním létě a jeho barvy vás mohou těšit až do pozdního podzimu. Divoké druhy vřesů hrají obvykle různými odstíny fialové barvy. V zahradnictvích se ale často setkáte i s bílými, růžovými nebo červenými barvami květů.

Pěstování vřesu

růžový vřes obecný

Růžový vřes obecný

Vřes obecný je možné pěstovat na záhoncích nebo v truhlících. Rostlina je idální dekorací podzimních truhlíků. Při výběru můžete volit buď přímo mezi vřesem obecným nebo vřesovcem, který je mu velmi podobný, ale má výraznější zbarvení.

Pokud se rozhodnete pěstovat vřes ze sazenic, vysaďte ho buď na jaře v období od března do května nebo na podzim od října do listopadu. Květinu sázíme s odstupy zhruba od 25 do 50 centimetrů, abychom získali hustý porost. Ideálně vřes kombinujte s rostlinami, které mají podobné nároky na kyselost půdy.

Umístěte vřes na světlé stanoviště nejlépe s rozptýleným světlem. Ve stinných místech se nedočkáte bohatých květů. V době květenství můžete rostlinu 2x měsíčně přihnojit hnojivem pro kyselomilné rostliny jako azalky, rododendrony nebo hortenzie. Při výběru hnojiva dejte pozor, aby neobsahovalo vápník.

Mějte na paměti, že tyto rostliny doslova milují kyselou půdu, takže ideálně by ph zeminy mělo být nižší než 5. V zahradnictvích seženete i speciální zeminu pro  vřesovištní rostliny. Ideálně by měla být lehká a snadno propustná. Použijte klidně kombinaci rašeliny, písku a humusu. Květina má ráda stálou mírnou vlhkost. Špatně snáší přemokření, díky kterému jí odumírají kořeny i přeschnutí. Zvlášť při pěstování v truhlíku stav půdy průběžně kontrolujte.

Stříhání vřesu

vřesoviště z růžového vřesu s lesem a modrou oblohouVřes stříhejte v předjaří, než začne růst. Vždy je potřeba stříhat tak, aby na výhonu zůstaly zelené větvičky. Střihem docílíte toho, že vřes obrazí a začne znova bohatě kvést. Do radikálnějšího zmlazovacího řezu se nepouštějte častěji než jednou za tři až čtyři roky.

Pěstování vřesu
4.7 (93.33%) 3 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *