Podzimní výsadbu česneku neuspěchejte

Jak sázet čenskej na podzim?
Jak sázet čenskej na podzim?

Jestli teprve začínáte s pěstováním zeleniny, česnek je jednou z nejjednodušších plodin, které si můžete jako nezkušení zahrádkáři vybrat. Navíc se říká, že český česnek patří díky své výrazné ostré chuti k nejkvalitnějším na světě.

Kdy sázet česnek?

Výsadba česneku je možná ve dvou obdobích – na jaře (od března do května) a na podzim. Více se ale doporučuje podzimní výsadba. Česnek sklidíte dříve a lépe prospívá a dosahuje vyššího výnosu.

Sázení česneku na podzim je nejlepší těsně před zamrznutím půdy. Pranostika praví, že na svatého Havla. Čím později, tím lépe. Teplota půdy by měla poklesnout na 9°C.  Česnek zakoření, ale nevyraší ještě před zimou. Navíc je lépe chráněn před napadení houbami. Pokud je tedy hlášeno teplo, ještě posečkejte. Není nic divného tuto činnost naplánovat v závislosti na předpovědi počasí na konec listopadu či začátek prosince.

Jarní výsadba není striktně pouze pro jarní odrůdy česneku. Na jaře se dají sázet i podzimní odrůdy, ale je nutné počítat s tím, že sklizeň bude opožděná a je horší pravděpodobnost, že všechny rostliny vyrostou.

Odrůdy česneku

Český česnekDruhy česneku můžeme rozdělit hned z několika úhlů pohledu. Prvním z nich je dělení na paličáky a nepaličáky. Mezi známé nepaličáky patří například česnek Benátčan, Anton, Japo II nebo Martin. Paličáky vytvářejí na vrcholu palici, která má kulovité květenství s květy a pacibulkami. Nepaličáky zastupují odrůdy Jovan, Anin nebo Havran. Nevýhodou nepaličáků je, že dříve vysychají. Nepaličáky  do květu vůbec nejdou. Mají spolehlivější výnos, snadněji se adaptují na prostředí a jsou mají intenzivnější chuť.

Z pěstitelského hlediska rozlišujeme ozimí (sází se na podzim nebo na začátku zimy, v závislosti na počasí) a jarní odrůdy česneku. V případě, že se jarní odrůdy opravdu sází na jaře, snižuje se riziko napadení.

Ošetření proti škůdcům

Stroužky česneku se doporučují namočit těsně před sadbou podle návodu do přípravku proti houbám a škůdcům, běžně dostupným v zahradnických potřebách a hobby marketech. Samozřejmě, zkusit to můžete i bez tohoto kroku. Pokud jste ale již dříve se škůdci na česneku bojovali, ušetříte si hodně starostí. Proti houbové chorobě s názvem fusarium ale žádné mořící přípravky neplatí. Jedinou obranou je pozdní výsadba do nezamořené půdy. Nejlepší je koupit certifikovanou sadbu, abyste pak neplakali nad výsledkem. Odrůda by měla patřit mezi ozimé.

Jak postupovat při sázení česneku?

Pro sázení česneku je lepší sáhnout po sadbovém, nikoliv konzumním, který se dá koupit běžně v obchodě. Pro pěstování sadbového česneku musí být totiž splněny určité standardy kvality, a tak by se vám nemělo stát, že si zavlečete na záhon nekvalitní kusy s chorobami či škůdci. Kvalitní sadbový česnek koupíte v zahrádkářstvích. Je Na velikosti stroužků obecně nezáleží, ale v sušších oblastech sáhněte spíše po větších, protože se lépe uchytí.

Vybrali jste vhodné umístění pro sázení stroužků česneku? Záhon musí být na tuto plodinu připravený: bez plevele, s přídavkem živin. Nejlepší je samozřejmě domácí kompost, další alternativu představuje třeba cererit. Pokud máte na záhonku spíše lehčí půdu, můžete pouze naznačit řádky a zapichovat stroužky česneku co nejhlouběji do země. U těžší půdy vytvořte řádky vzdálené od sebe asi 35 mm, stroužky zamačkávejte do hloubky 5 až 8 cm s rozestupem asi 10 cm. Čím jdeme v půdě hlouběji, tím je prostředí stabilnější a rostlina je lépe chráněna vůči výkyvům teplot a vlhkosti. K sázení česneku se nedoporučuje používat sázecí kolík. Pod stroužkem by zůstala vzduchová kapsa bez zeminy, takže by česnek nebyl v přímém kontaktu s půdou a bránilo by to rychlému zakořenění.

Nesázejte česnek na stejné místo jako loni a ani tam, kde rostla cibule, pažitka či pórek. Důvodem je rychlejší množení škůdců a plevelů. Záhonky nechte od těchto plodin odpočinout i několik let. Naopak vhodnou předsadbou jsou brambory

Jestli se chcete o sázení česneku dozvědět ještě více, pusťte si dobře zpracované video od pěstitelů česneku z Českého ráje.

Podzimní výsadbu česneku neuspěchejte
3.5 (70%) 2 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *