Podzimní výsadbu česneku neuspěchejte

Jak sázet čenskej na podzim?
Jak sázet čenskej na podzim?
Doba čtení: 2 minuty

Kdy je čas zasadit česnek? Na podzim! Jaká jsou pravidla, aby se nám pěstitelsky zadařilo?

Na svatého Havla?

Sázení česneku na podzim je nejlepší těsně před zamrznutím půdy. Pranostika praví, že na svatého Havla. Čím později, tím lépe. Teplota půdy by měla poklesnout na 9°C. Proč? Česnek zakoření, ale nevyraší ještě před zimou. Navíc je lépe chráněn před napadení houbami. Pokud je tedy hlášeno teplo, ještě posečkejte. Není nic divného tuto činnost naplánovat v závislosti na předpovědi počasí na konec listopadu či začátek prosince.

Ošetření proti škůdcům

Stroužky česneku se doporučují namočit těsně před sadbou podle návodu do přípravku proti houbám a škůdcům, běžně dostupným v zahradnických potřebách a hobby marketech. Samozřejmě, zkusit to můžete i bez tohoto kroku. Pokud jste ale již dříve se škůdci na česneku bojovali, ušetříte si hodně starostí. Proti houbové chorobě s názvem fusarium ale žádné mořící přípravky neplatí. Jedinou obranou je pozdní výsadba do nezamořené půdy. Nejlepší je koupit certifikovanou sadbu, abyste pak neplakali nad výsledkem. Odrůda by měla patřit mezi ozimé.

Sázení česneku postup

Nesázejte česnek na stejné místo jako loni, a ani tam, kde rostla cibule či pór. Důvodem je rychlejší množení škůdců a plevelů. Záhonky po nechte od těchto plodin odpočinout i několik let.

Vybrali jste vhodné umístění pro sázení oloupaných stroužků česneku? Záhon musí být na tuto plodinu připravený: bez plevele, s přídavkem živin. Nejlepší je samozřejmě domácí kompost, další alternativu představuje třeba cererit. Na záhonku vytvořte řádky vzdálené od sebe asi 35 mm, stroužky zamačkávejte do hloubky 5 až 8 cm s rozestupem asi 10 cm. Nedoporučuje se sázecí kolík, pouze lopatka. Pod stroužkem nezůstane vzduchová kapsa bez zeminy.

Nestíháte sázení česneku na podzim? Další termín je pak na jaře, konkrétně od konce března do konce května. Více se ale doporučuje podzimní výsadba. Česnek sklidíte dříve a lépe prospívá.

Jestli se chcete o sázení česneku dozvědět ještě více, pusťte si dobře zpracované video od pěstitelů česneku z Českého ráje.

Podzimní výsadbu česneku neuspěchejte
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *