Pokojové rostliny vhodné do stínu

Pokojová rostlina ve stínu v kuchyni
Pokojová rostlina ve stínu

Všeobecně platí, že rostliny mají rády světlo a slunce a potřebují je ke svému životu. To je sice pravda, ale najdeme mezi nimi i na světlo nenáročné pokojové rostliny, které si libují ve stinných místech. Mějte ale na paměti, že i stínomilné rostliny potřebují alespoň trochu světla.

Rostliny z pralesa

Pokojové rostliny, které jsou nenáročné na světlo a vhodné i do stinných míst bytu většinou pocházejí z podrostů pralesů, kde se jim díky hustému porostu často dostává světla pouze minimální množství.

Odolný břečťan

Břečťan (Hedera) je rostlina, která je typičtější spíš pro venkovní pěstování, ale s některými druhy si hravě poradíte i doma. Jedná se o popínavou Stínomilný břečťan se zelenými listyrostlinu, která často pokrývá celé stěny domů, v interiérech je pěstovaná jako převislá pokojová květina. Stejně jako venkovní druhy, i ty pokojové mají rády stinná místa. Tmavé místnosti vyhovují zelenolistým druhům břečťanu. Pozor si ovšem dejte na odrůdy pestrolisté, které nedostatek světla a příliš stinné stanoviště naopak může připravit o typickou kresbu listů. Dodržujte mírnější zálivku a v létě dopřejte rostlině hnojivo. U pěstování břečťanů s barevnými listy se ale vyhněte dusíkatým hnojivům, jinak vám zezelenají. V zimě květinu přemístěte na chladnější stanoviště, ideálně s teplotou kolem 12 stupňů. Břečťany jsou navíc velmi oblíbené díky své schopnosti čistit vzduch. Při výběru vhodných květin do ložnice ho určitě zařaďte mezi své kandidáty!

Barevný pepřinec

Pepřinec v bílém květináči na dřevěnném stole
S málem slunečního svitu si vystačí i okrasný pokojový pepřinec vynikající výraznými a zajímavě tvarovanými barevnými listy. V přírodě se vyskytují stovky různých druhů. Mezi pepřince pěstované jako pokojové rostliny najdete malolisté rostliny, velké rostliny, závěsné i keříkovité. Pochází totiž z Jižní Ameriky, kde roste v polostínu místních pralesů. Pralesní původ je také důvodem, proč tyto rostliny preferují vyšší vzdušnou vlhkost. Dopřejte jim proto občasné rosení listů (obzvlášť drobnolistým odrůdám). Zálivku jim dopřávejte pravidelnou a mírnou, protože špatně snáší přemokření a rostlina pak zahnívá. V období aktivního růstu (březen až srpen) přihnojujte květinu 2x týdně hnojivem na pokojové rostliny. Pepřince preferují stabilní pokojovou teplotu po celý rok, nemusíte pro ně tak na zimu hledat chladné místo.

Stínomilné kapradiny

pokojová kapradina do stínu

Stín milují i všechny druhy kapradin, které si stále častěji nachází své místo i v interiérech. Příkladem je odolný ledviník (Nephrolepis). Nevyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost a daří se mu tak i v panelákových bytech. Spíše než vyschnutí nesnese přemokření, takže je ideální i pro začínající pěstitelé, kteří své květiny občas prostě zapomenou zalít. Stín velmi dobře snáší odrůdy srpovic (Cyrtomium), které patří mezi jedny z nejodolnějších pokojových kapradin vůbec. Vyšší vzdušnou vlhkost naopak potřebují stromkové kapradiny žebrovice (Blechnum).

Klasický fíkus

Fíkus

Typickou rostlinou temných schodišť a stinných čekáren ordinací praktických lékařů je fíkus, což je rostlinka, která i v těchto podmínkách dokáže narůst do úctyhodných rozměrů až 2 metrů. Pokud budete chtít růst z estetických nebo praktických důvodů krotit, nevyhnete se zřejmě jeho sestříhávání. Co se týče zálivky, dopřejte fíkusům pravidelnou mírnou zálivku. Nikdy je nenechávejte stát dlouho ve vodě. Rostlina pak začne uhnívat, listy žloutnout a opadávat. Oproti jiným rostlinám nemusíte fíkus pravidelně rosit. Vlhkost můžete zvyšovat třeba v horkých letních dnech, ale není to nutnost. K úspěšnému pěstování nepotřebují fíkusy moc světla, ale potřebují stabilní pokojovou teplotu nad 15 stupňů, protože špatně snáší zimu. Neprospívá jim ani časté přemisťování. Jejich oceňovanou vlastností je schopnost pohlcovat nečistoty ze vzduchu.

Nenáročný lopatkovec

Lopatkovec s bílými květyTéměř každému prostředí se pak přizpůsobí nenáročný lopatkovec (Spathiphyllum). Tato stínomilná pokojová rostlina má původ v Kolumbii, kde roste v keřích ve stínu stromů. Některé odrůdy dorůstají až do výšky 70 centimetrů. Je charakteristická svými něžnými bílými květy, které po odkvětu odstraňujte, stejně jako suché a nezdravé listy. Stejně jako břečťan je lopatkovec známý svou schopností čistit vzduch. Neublíží mu slunce ani stín, stejně jako nízká vlhkost vzduchu. Postavit ho tak bez problémů můžete jak na slunné, tak na stinné stanoviště. Lopatkovec je opravdu nenáročný, dařit se mu zkrátka bude téměř všude. Preferuje teplejší stanoviště s běžnou pokojovou teplotou a vyšší vlhkost. Když dodržíte správnou péči, hnojení není vůbec třeba. Přemíra hnojiva může květy namísto dobíla zbarvit dozelena.

Dracena

Dracena je pokojová rostlina, která k nám dorazila z Afriky a může dorůst do výšky až 1,5 metru. Vypadá sice jako palma, ale druhově patří k čeledi agáve. Nejoblíbenějším druhem je Dracaena marginata. Typické jsou pro ni dlouhé, úzké listy s ostrým zakončením. Díky svému exotickému původu je citlivá na prochladnutí i přemokření. Substrát by měl být stále mírně vlhký, ale v misce by nikdy neměla stát voda. Jako prevenci proti přelití je dobré dát do spodní části květináče keramzit. Draceny také ocení občasné rosení na zvýšení vlhkosti vzduchu, obzvlášť pokud bydlíte v suchých panelákových bytech. Ideální teplota v místnosti by měla být minimálně 15 stupňů. Draceny přihnojujte ideálně jednou měsíčně tekutým hnojivem pro palmy a stálezelené rostliny. Jedná se o květinu nenáročnou jak na světlo, tak na péči. Bude vám vděčná za umístění v polostínu.

 

Pokojové rostliny vhodné do stínu
5 (100%) 1 vote

You may also like...

2 komentáře

 1. Magda Hausová napsal:

  Zdravím, líbí se mi barevný pepřenec co je tady zobrazený. Kde ho mohu koupit? Praha nebo Kladno.
  Děkuji za typ
  S pozdravem Hausová

  • Tereza Macková napsal:

   Dobrý den, Magdo. Já většinu pokojových květin kupuji v zahradnictví Chládek na Praze 6, takže bych se určitě zkusila podívat tam 🙂 Terka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *