Předvánoční úklid aneb jak se z toho nezbláznit

Vánoční úklid koupelny

Rok se s rokem sešel a do Vánoc opět zbývají jen týdny. Mezi sháněním dárků, pečením cukroví, zdobením bytu a úklidem je těžké najít si čas na skutečné prožití vánočních svátků. Předvánoční období by mělo být především časem klidu. U mnohých z nás se ale z kouzelného období stává spíše vyčerpávající úklidový maraton. Jak na to, abyste letos stihli předvánoční úklid v klidu a pohodě? 

Jak na předvánoční úklid?

Domácí práce jsou pro málokoho koníčkem. Patříte mezi notorické “odkládače”, kteří se ke všemu donutí až na poslední chvíli? Poučte se z loňského roku. Důkladný úklid celého bytu se za jeden den stejně nedá stihnout.

Klíčem k úspěchu je organizace a dobrý plán! Když se přemůžete a začnete letos s úklidem dříve, stihnete vše v klidu a ještě s předstihem. 

  1. Rozdělte si práci do menších celků a odškrtávejte si je postupně. I vědecké studie dokazují, že je pro člověka snadnější se k cíli dostat pomocí několika menších krůčků než jednoho obrovského. Byt nebo dům si můžete rozdělit například podle místností. Bude pak pro vás snadnější postupovat s úklidem systematicky. A nezapomeňte se po dobře odvedené práci odměňovat. 
  2. Nenechávejte si úklid jenom na víkendové dny. Samozřejmě, že po náročném pracovním dni nepřijdete domů a nebudete 2 hodiny uklízet. Můžete jenom setřít prach z okenního parapetu. Další den zase umýt sprchový kout. Dávkujte si úklid i v průběhu týdne, ať se na vás o víkendu nenavalí a máte čas odpočívat. Uvidíte, že to pro vás bude méně stresující.
  3. Zapojte i ostatní členy domácnosti. Nehrajte si na superhrdinky a požádejte o pomoc své spolubydlící, partnery nebo děti. 

Odkud tedy začít?

Doporučujeme začít s úklidem už 6 týdnů, nejdéle měsíc před Vánocemi, abyste všechno stíhali v klidu a nemuseli propadat zbytečným depresím a stresu. Naplánujte si práci. Rozdělte si úklid například podle místností v bytě a sepište si, co všechno je v nich potřeba uklidit. Seznam sice může vypadat nekonečný, ale najít si pár minut denně na úklid je snadnější, než se zdá!

Na začátku budete mít nejvíc elánu. Začněte tedy v místnosti, kde je potřeba udělat nejvíc práce. Většinou je to kuchyně. 

Pro inspiraci se můžete podívat na náš seznam úklidových prací. Můžete si ho stáhnout, vytisknout a odškrtnout si položky, které jste už splnili.

Vánoční úklid jak na to

Vánoční úklid checklist

Nezapomeňte, že vše můžete s klidem zvládnout, i když máte v práci náročné období a nic nestíháte. Naštěstí dnes existují úklidové služby, které váš byt dokonale vypulírují za vás. 

Předvánoční úklid aneb jak se z toho nezbláznit
5 (100%) 3 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *