Jak sázet brambory?

Obsah článku
Už vás nebaví jídlo ze supermarketů a máte to štěstí, že vlastníte zahradu? Zapřemýšlejte nad tím, že jeden záhonek věnujete pěstování brambor! Je to nenáročná rostlina, se kterou si poradí i začínající zahrádkář bez větších zkušeností.
Jaké brambory zvolit?
Pro pěstování je nejvhodnější používat sadbové brambory, které se dají pořídit ve specializovaných prodejnách nebo zahradnických centrech. Pokud takové nemáte, je možná i výsadba běžných konzumních brambor. Při výběru hlíz je důležité vědět, jestli chceme pěstovat ranou nebo pozdní odrůdu. U pěstování raných brambor se první úroda může dostavit už v červnu. Vybíráme také podle varného typu, který odráží vlastnosti brambory po uvaření. Rozlišujeme typy A (brambory vhodné na vaření ve slupce), typu B (brambory vhodné k použití jako přílohy, do salátů a do polévek) a typ C, které jsou vhodné do kaší, bramboráků, různých placek a bramborových těst.
Kdy sázet brambory?
Jaro se blíží mílovými kroky a spolu s ním i vhodný čas na výsadbu brambor. Vhodná doba pro výsadbu bývá od druhé poloviny března, ale termín vybíráme vždy s ohledem na počasí a průběh zimy. Brambory totiž nejsou odolné vůči mrazům a studená půda jim neprospívá. Teplota půdy by měla být vyšší než 5°C.
Sázení brambor
Záhon by se měl zrytý a připravený už na podzim. Pokud si chcete ulehčit práci, použijte k přípravě půdy rotavátor. Zvládnout se to dá ale i s obyčejným rýčem. Ideální je organické prohnojení chlévským hnojem. U minerálních hnojiv pěstitelé často doporučují síran draselný nebo cererit. Pokud jste to nestihli, dejte do brázd alespoň kompost. Klíčky před výsadbou by měly být spíše menší. Hlízy se vysazují do mělkých brázd a pokládáme je zhruba 25 – 30 cm od sebe. Brázdy by měly být vzdálené alespoň 60 cm, aby měly rostliny dostatek světla a místa. Poté je zahrneme z obou stran. Země by ale neměla být příliš mokrá a těžká. Pokud je již teplejší počasí, můžeme zhruba za 2 až 3 týdny čekat první zelené rostlinky. Půda pro sázení by neměla být kamenitá a příliš převlhčená, aby brambory nenapadla hniloba.
Lidé často brambory před sázením půlí. Odborníci to ale nedoporučují, protože přes řeznou ránu se do brambor snadněji dostanou různé choroby a škůdci. Samotný růst brambor můžeme urychlit tak, že je překryjeme bílou netkanou textílií. Zvýší se tak teplota v brázdě a zároveň brambory ochráníme před mírnějšími a nepředvídatelnými jarními mrazíky.
Sázení brambor do trávy
Že jste o metodě sázení brambor do trávy ještě neslyšeli? Skoro se na ni zapomnělo, ale v posledních letech se opět hlásí o slovo kvůli nenáročnosti a jednoduchosti. Navíc má spoustu praktických výhod. Nejen že efektivně zužitkujete posekanou trávu ze zahrady, ale ještě vám odpadnou starosti s plevelem!
Co celý proces obnáší?
Zakládání travního záhonu by mělo začít rok předem. Posekanou trávu vrstvíme do budoucího záhonu a za pár měsíců je skvělým zdrojem úrodného humusu. Na jaře poté rozhrneme a načechráme již uleželou trávu z loňského roku, vložíme mírně naklíčenou hlízu brambor přibližně 10 cm hluboko a opět zahrneme trávou, ale tentokrát čerstvě posečenou. Tráva je skvělým zdrojem tepla a organických živin. Zároveň zabraňuje vy pařování vody z půdy.
Následná péče
Při teplém počasí je důležité myslet na to, aby měly květiny dostatek vláhy. Nikdy je ale nezalívejte na listy. Listy je vhodné průběžně prohlížet, jestli zdravý růst neohrožuje přítomnost škůdců jako třeba mandelinka bramborová.
A co vy, sázíte brambory? A jaká metoda vám vyhovuje nejvíce?