Ladíte vánoční atmosféru? Zkuste jeden z receptů na vánoční punč!

Ke štědrovečerní večeři patří neodmyslitelně nejen dobré jídlo, ale i pití. Vánoční punč tvoří společně s grogem a svařákem klasické sváteční kombo, které dokáže téměř instantně navodit příjemnou atmosféru a vánoční pohodu. Příprava vánočního punče netrvá moc dlouho, a pokud chystáte vánoční večírek, rozhodně s ním v očích vašich hostů zazáříte.

Co budete pro výrobu pravého punče potřebovat?

Na punč neexistuje jeden univerzálně platný recept, setkat se s ním tak můžete v různých variantách. Jedná se o směs ovocných džusů, likérů a koření. Jako hlavní ingredience se používá víno, rum, pomerančová šťáva, citronová šťáva, ovoce a typické vánoční koření jako skořice, hřebíček nebo badyán a podle chuti cukr.

Výběr z receptů

Na punč neexistuje jeden univerzálně platný recept, setkat se s ním tak můžete v různých variantách. K anglické verzi neodmyslitelně patří červené víno, k jiným zase vodka a brusinkový džus.

Tradiční vánoční punč po anglicku

Anglický vánoční punč z červeného vína

  • 1 láhev suchého červeného vína
  • 1 láhev hnědého rumu
  • 650 ml silného černého čaje
  • 250 – 350 g hnědého cukru (podle toho, jak sladké nápoje máte rádi)
  • 120 ml citronové šťávy
  • 120 ml pomerančové šťávy
  • 300 g ovoce podle vlastní chuti

 

Připravte si hrnec, do kterého nalijte víno, čaj a rum a začněte je pomalu ohřívat. Poté začněte ladit chutě. Přidejte celé tyčinky skořice, pár kousků hřebíčku a plátky citrónu a přikryjte pokličkou, aby se chutě dobře smísily a aroma neutíkalo do kuchyně. Nápoj můžete přisladit podle chuti. Pokud nechcete zbytečně doslazovat a máte raději sladší punč, vyberte pro jeho přípravu sladké nebo polosladké odrůdy vína. Až bude punč dostatečně nahřátý, sundejte ho z plotny. Neměl by dojít až do bodu varu, protože v tu chvíli se z něj začne odpařovat alkohol. Připravte si do skleničky oblíbené ovoce a smíchejte je společně s uvařeným nápojem.

Méně tradiční variace vánočních punčů

  • Nealkoholický vánoční punč

Jste řidič, abstinent nebo chcete připravit vhodnou variantu vánočního punče i pro své děti? Vynechte z punče alkohol a zkuste místo něj použít například šumivý bílý hroznový džus. Pokud připravujete nealko punč pro děti, uberte i množství koření.

  • Vánoční punč s vodkou

Vyměňte rum za stejné množství malinové vodky a najdete pro tradiční vánoční punč úplně novou podobu. Experimentovat můžete i s variacemi džusu. Často se používá ananas v kombinaci s brusinkovým a pomerančovým džusem, vodkou a sodou. Zkrátka kreativitě se meze nekladou.

Nejste milovníci vánočního punče?

Pokud není punč vaše parketa ani na Vánoce, vyzkoušejte v poslední době stále oblíbenější mimózu, tradiční svařáček nebo hřejivý grog. K navození sváteční pohody máte spoustu možností.

Líbil se vám článek?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *