Vyrobte si originální botník z palet

Dřevěnné palety na výrobu botníku
Dřevěnné palety na výrobu botníku

Nábytek z palet až dávno není jen nějaká extravagantní hipsterská záležitost. Pro praktické a velmi stylové kousky z palet nemusíte nutně do obchodů s nábytkem, kde se vcelku běžně prodávají, ale můžete si je s trochou fantazie a zručnosti jednoduše sestavit sami přímo doma. Popularita palet v interiérech nebo na zahradě není nijak překvapivá – jedná se totiž většinou o velice jednoduché, vkusné a zároveň levné řešení. My jsme v tomto článku zaostřili na výrobu botníků z palet.

Proč palety?

Dřevěnné paletyVelkou výhodou palet je samozřejmě jejich dostupnost, palety se v závislosti na jejich stavu dají běžně sehnat okolo 100kč až 300kč za kus a tudíž je většina paletového nábytku mnohem levnější než jejich dřevěné protějšky. Po paletách se poptejte ve výkupnách palet, hobby marketech, stavebninách nebo sběrných dvorech. Pokud se do nějakého projektu s použitím palet pustíte, snažte se vybrat palety buď úplně nové a nepoužívané (které jsou samozřejmě dražší) a rozhodně se vyhnětě silne poničeným a znečištěným paletám. Za palety v rozumném stavu sice asi utratíte pár korun navíc, ale ušetříte se hodiny času, které byste jinak strávili opracováváním a ošetřováním starých palet.

Jak na přípravu palet

Výroba botníku z paletAž si palety přinese domů, je třeba je nejprve důkladně očistit, a zkontrolovat, jestli z nich nevyčuhují hřebíky. Ty je případně nutné buď vytahat, anebo naopak úplně zatlouct tak, aby vůbec nevyčnívaly. Potom palety pomocí brusky, brusného papíru a případně hoblíku pečlivě obrouste, abyste je zbavili třísek, a taky zahlaďte hrany. Vhodné je potom palety ušetřit nějakou impregrací na dřevo, a na závěr natřít barvou, pro kterou jste se rozhodli. Palety natřete alespoň dvakrát, ale nic nezkazíte ani třetí vrstvou. Palety potom lépe vypadají, a nátěr taky pomůže schovat některé nerovnosti a nedostatky.

Botník z palet

Teď, když už máte palety připravené, se konečně můžete pustit do výroby prvního kousku paletového nábytku. Paletový botník je asi to nejjednodušší, co z palet lze vyrobit, takže se není třeba ničeho bát. Výhodou takového paletového botníku je kromě dostupnosti a jednoduchého sestavení také třeba to, že nezabere moc místa, a hodí se tak i do malých chodeb.

Zdroj: Pinterest

V základu máte dvě možnosti, jak si s výrobou botníku z palet poradit. První a úplně nejjednodušší způsob je prostě očistěnou paletu nastojato upevnit ke stěně. Do mezer v paletě už zbývá jen za špičky uchytit boty, případně je tam vyrovnat jako do poličky. O trošku složitější postup je podélně přeříznout pomocí úhlové brusky několik palet, a sešroubovat je na sebe. Tím velice jednoduše získáte velice neotřelý a praktický úložný prostor pro vaše boty.

Vyrobit si vlastní botník z palet není žádná věda a určitě to zvládnete. Až se vám botník podaří, se pustit i do trošku složitějších projektů z palet . Vyrobit z nich lze prakticky cokoli od venkovního posezení, květináčů, konferenčního nebo pracovního stolku až po postel. Velkou výhodou je, že paletový nábytek je modulární, takže ho lze pomocí jednoduchých úpravit proměnit v něco úplně nového. A kdyby se vám přeci jen omrzel, zkuste ho natřít jinou barvou a vdechnou tak vašemu bydlení novou energii.

Líbil se vám článek?

/ 5. hlasy

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *