Vyrobte si originální botník z palet

Dřevěnné palety na výrobu botníku
Dřevěnné palety na výrobu botníku

Nábytek z palet až dávno není jen nějaká extravagantní hipsterská záležitost. Pro praktické a velmi stylové kousky z palet nemusíte nutně do obchodů s nábytkem, kde se vcelku běžně prodávají, ale můžete si je s trochou fantazie a zručnosti jednoduše sestavit sami přímo doma. Popularita palet v interiérech nebo na zahradě není nijak překvapivá – jedná se totiž většinou o velice jednoduché, vkusné a zároveň levné řešení. My jsme v tomto článku zaostřili na výrobu botníků z palet.

Proč palety?

Dřevěnné paletyVelkou výhodou palet je samozřejmě jejich dostupnost, palety se v závislosti na jejich stavu dají běžně sehnat okolo 100kč až 300kč za kus a tudíž je většina paletového nábytku mnohem levnější než jejich dřevěné protějšky. Palety seženete ve výkupnách palet, hobby marketech, stavebninách nebo sběrných dvorech. Pokud se do nějakého projektu s použitím palet pustíte, snažte se vybrat palety buď úplně nové a nepoužívané (které jsou samozřejmě dražší) a rozhodně se vyhnětě silne poničeným a znečištěným paletám. Za palety v rozumném stavu sice asi utratíte pár korun navíc, ale ušetříte se hodiny času, které byste jinak strávili opracováváním a ošetřováním starých palet.

Jak na přípravu palet

Výroba botníku z paletAž si palety přinese domů, je třeba je nejprve důkladně očistit, a zkontrolovat, jestli z nich nevyčuhují hřebíky. Ty je případně nutné buď vytahat, anebo naopak úplně zatlouct tak, aby vůbec nevyčnívaly. Potom palety pomocí brusky, brusného papíru a případně hoblíku pečlivě obrouste, abyste je zbavili třísek, a taky zahlaďte hrany. Vhodné je potom palety ušetřit nějakou impregrací na dřevo, a na závěr natřít barvou, pro kterou jste se rozhodli. Palety natřete alespoň dvakrát, ale nic nezkazíte ani třetí vrstvou. Palety potom lépe vypadají, a nátěr taky pomůže schovat některé nerovnosti a nedostatky.

Botník z palet

Teď, když už máte palety připravené, se konečně můžete pustit do výroby prvního kousku paletového nábytku. Paletový botník je asi to nejjednodušší, co z palet lze vyrobit, takže se není třeba ničeho bát. Výhodou takového paletového botníku je kromě dostupnosti a jednoduchého sestavení také třeba to, že nezabere moc místa, a hodí se tak i do malých chodeb.

Zdroj: Pinterest

V základu máte dvě možnosti, jak si s výrobou botníku z palet poradit. První a úplně nejjednodušší způsob je prostě očistěnou paletu nastojato upevnit ke stěně. Do mezer v paletě už zbývá jen za špičky uchytit boty, případně je tam vyrovnat jako do poličky. O trošku složitější postup je podélně přeříznout pomocí úhlové brusky několik palet, a sešroubovat je na sebe. Tím velice jednoduše získáte velice neotřelý a praktický úložný prostor pro vaše boty.

Vyrobit si vlastní botník z palet není žádná věda a určitě to zvládnete. Až se vám botník podaří, se pustit i do trošku složitějších projektů z palet . Vyrobit z nich lze prakticky cokoli od venkovního posezení, květináčů, konferenčního nebo pracovního stolku až po postel. Velkou výhodou je, že paletový nábytek je modulární, takže ho lze pomocí jednoduchých úpravit proměnit v něco úplně nového. A kdyby se vám přeci jen omrzel, zkuste ho natřít jinou barvou a vdechnou tak vašemu bydlení novou energii.

 

Vyrobte si originální botník z palet
5 (100%) 2 votes

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *