Vyrobte si vlastní věnce na dušičky

Věnec na dušičky
Věnec na dušičky

Říjen už se pomalu přehoupl do své druhé poloviny a blíží se oslava Dušiček, kterou si připomínáme všechny zesnulé. Je to svátek, jehož tradice sahá až do 10. století. Všichni ho nejspíš máme spojený s návštěvou hřbitovů, nošením květin a zapálených svíček. Všechna květinářství v jejich dohledu jsou v obležení a každý se snaží najít něco pěkného. Zkuste to letos jinak a vytvořte si vlastní dekoraci na dušičky. Bude mít větší význam.

Něco málo z historie

Jak již bylo zmíněno, tento svátek se slaví již od 10. století. Prvotním důvodem byla především snaha bojovat s pohanskými zvyky. Od 12. století již reprezentoval tradici tak, jak ji známe i my – vzpomínka na mrtvé. Kdy jsou dušičky? Slavíme je každý rok 2. listopadu. V tento den (ale i ty před a po svátku) všichni navštěvují hřbitovy a rodinné hroby, na které se pokládají různé dekorace, svíce a živé květiny, jež dokazují přesvědčení o nesmrtelnosti lidské duše. Podobným svátkem, co se více podobá prapůvodu pohanské tradice je u nás již dobře známý halloween.

Tradice a zvyky

Zřejmě už od malička víte, co se sluší a patří při oslavě dušiček. K dřívějším zvykům patřilo i pečení dušiček a kostí svatých, což byly rohlíky ve tvaru kostí. Samozřejmostí jsou mše a bohoslužby v tento den. Největší zajímavostí je, že ačkoliv jde o ryze náboženský svátek, slaví ho i spousta nevěřících (podobně jako Vánoce nebo Velikonoce). Na hroby se často pokládají věnce na dušičky s jasnou symbolikou. Bývají k dostání v různých variantách, v nichž vždy figurují přírodní materiály.

Vyrobte si věnec na dušičky sami

Vyrobit si k příležitosti dušiček vlastní věnec není nic složitého. Zvládne to každý a navíc si při tvorbě můžete s rodinou zavzpomínat na hezké časy, které jste zažili společně se zesnulými. Co všechno budete k tvorbě věnce například z jehličnanu potřebovat?

Korpus na věnec

Korpus pro věnec na dušičky

Seženete ho témět v jakémkoliv zahradnicví nebo papírnictví. Od října do prosince je mají v nabídce snad všechny supermarkety a hypermarkety. Vybírat můžete z mnoha druhů – polystyrenový, slaměnný, pevný kovový. Pokud vám ani jeden nevyhovuje, můžete si vyrobit svůj vlastní. Stačí svázat pár ohebných proutků do tvaru kruhu a udělat si z toho kruhovou „základnu“. Nemusíte se ale omezovat na klasický kulatý korpus, hezky vypadají i čtvercové nebo obdélníkové.

Drátek na dekorace na věnce

Drátek

Vybírejte takovou barvu drátku, aby splynula s větvemi. Nejlépe tedy tmavě zelenou.

Jehličnaté větve, které si nastříháte do rozumných délek, aby se vám s nimi dobře pracovalo. Věnce se často dělají ze smrku nebo z tůjí. Dobře se dá využít i mech. I v tomto případě ale můžete být kreativnější a pomocí tavné pistole obalit korpus namísto větví šiškami, dřevem nebo kaštany. Nakonec přidejte jakékoliv další drobné dekorace, které se vám líbí. Zvlášť pro dušičkový věnec zkuste využít něco, co měl zesnulý člověk rád.

Dušičkový věnec z jehličnatých větví

Postup výroby dušičkových věnců není nic složitého. Nejprve si uchyťte na korpusu drátek. Poté začněte přikládat větve a postupně je drátkem omotávejte, dokud nebude velý korpus zaplěný. Dodatečné dekorace připevňujte opatrně tavnou pistolí, vteřinovým lepidlem nebo stejným drátkem, kterým jste ovazovali věnec. Často se využívají přírodní prvky. V podzimních dekoracích jsou to typicky šišky, kaštany, šípky, různé ořechy nebo popadané žaludy.

Dekorace soustřeďte na jedno místo nebo rovnoměrně rozmisťujte po celém věnci. Doprostřed věnce můžete na závěr postavit větší svíčku. Pro inspiraci si můžete pustit video i s postupem.

 

Vyrobte si vlastní věnce na dušičky
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *