Jak se postarat o pokojové květiny, když odjíždíte na dovolenou? Vyrobte si zavlažování svépomocí!

Obsah článku
Konečně odjíždíte na zaslouženou dovolenou a nechcete, aby vaše květinové království uschlo a pěstitelské snahy tak vyšly vniveč? Pokojovky bývají většinou relativně odolné a pár dní sucha snesou. Pokud ale odjíždíte na déle než 5 dní a venku hlásí vyšší teploty, měli byste zpozornět.
Přemýšlejte nad tím, na jakou světovou stranu máte umístěné parapety. Pokud je stanoviště orientované na jih, počítejte s tím, že se voda bude vypařovat rychleji. Doporučujeme květiny přemístit z dosahu přímého slunečního svitu (případně jakéhokoliv zdroje tepla) do chladnější části místnosti. Před odjezdem pokojovky pořádně zalijte a pokud máte k dispozici hnojivo, dopřejte jim ho. Můžete také orosit listy rozprašovačem, aby si květina déle uchovala vlhkost. Odstraňte také uschlé listy nebo květy.
Samozavlažovací květináče
Pravděpodobně vás jako první napadne koupě samozavlažovacích (hydroponických) květináčů. Ty jsou bezesporu pohodlným řešením. Jejich nevýhodou je ale relativně vyšší cena. Obzvlášť větší květináče se prodraží a mnohdy nebývají ani estetické.
Zavlažovací zápichy do květináče
Zápichy bývají většinou skleněné nebo plastové ve tvaru koule. Na vrchu je nádobka, která ústí do úzké trubice. Přes trubici ji naplníte vodou, zapíchnete do hlíny a rostliny z ní postupně čerpají vláhu. Cena takových zápichů se pohybuje okolo stokoruny. V prodeji jsou různé barvy, materiály, tvary i velikosti.
Sáhnout ale můžete i po výrazně levnější variantě, kterou si zvládne doma vyrobit každý. Potřebujete pouze plastovou lahev. Podle velikosti květináče, který chcete zavlažovat, vyberte i velikost lahve. Odšroubujte uzávěr a udělejte do něj pár malých děr. Můžete použít kladívko a hřebík nebo tam díry vyvrtat. Pak už stačí jen naplnit lahev vodou, zapíchnout ji hrdlem do květináče a princip fungování je stejný jako v případě skleněných zápichů z obdochu. Tato metoda by měla vašim květinám poskytnout dostatečnou vláhu až na 14 dní.
Zavlažovací systém za pomoci tkaniček
Skvělým řešením je také automatické zavlažování pomocí nádoby s vodou a tkaniček od bot. Stačí vám naplnit větší nádobu (případně kbelík) vodou a umístit ji na trochu vyvýšené místo. Na chvíli do ní ponořte tkaničky, aby do sebe nasály vodu. Poté nechte jeden konec tkaničky ponořený ve vodě a druhý zapíchněte do květináče. Vzdálenost mezi květináčem a vodou by měla být co nejkratší. Rostlina si tak bude odebírat vodu podle potřeby. Výhodou je, že z jedné nádoby můžete zavlažovat několik květináčů najednou.