Vyznáte se v typech povlečení?

Obsah článku
Spousta lidí věnuje mnoho času výběru postele a správného typu matrací i polštářů, ale pak si koupí nejlevnější ložní povlečení, protože jim to zkrátka nepřijde důležité. Opak je ale pravdou. Kromě klasického bavlněného povlečení se v poslední době objevila spousta dalších materiálů, které si můžete vybrat. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Bavlněné povlečení – osvědčená klasika
Nejčastěji se v českých domácnostech setkáte s povlečením z bavlny. Bavlněné povlečení je příjemné na dotek a dobře prodyšné. Díky svým vlastnostem se hodí do každého ročního období. Jedním z důvodů oblíbenosti bavlněného povlečení je nepochybně i jeho relativně nízká cena. V obchodech ho můžete sehnat již od zhruba 300 Kč. Cena je samozřejmě závislá na kvalitě.
Mnoho výrobců nabízí řady bavlněného povlečení deluxe, které je vyráběné s vyšší hustotou bavlny. Díky tomu je odolnější, na omak o něco příjemnější než klasická bavlna a barvy déle vydrží v původních sytých barvách. Jedinou nevýhodou je, že vzhledem k vysoké mačkavosti se musí žehlit.
Ti nejnáročnější z vás rozhodně sáhnou po damaškovém povlečení. Damaškové povlečení se vyrábí z bavlny té nejvyšší kvality. Jedinečnost damašku je daná použitím speciálních vytkávacích stavů, které vytvoří jemný reliéfní vzor, ve kterém se střídá lesklá a matná plocha.
Saténové povlečení – Nádech luxusu
Se saténovým povlečením se můžete setkat nejčastěji ve dvou podobách. První z nich je bavlněný satén. Saténové povlečení je vysoce lesklé a odolné. Toho se dosahováno speciálním procesem nazávaným marcerizace látky. Rychle si ho oblíbíte kvůli výjimečné jemnosti a příjemnému doteku na kůži. Bavlněný satén je hřejivější než druhý typ.
Druhý je satén z polyesteru. Ten vás bude spíše chladit než zahřívat. Sáhněte po něm tedy především v letních měsících. Oproti bavlněnému saténu je ještě lesklejší a klouzavější. Nevýhodou kvalitního saténového povlečení je bezpochyby jeho vyšší cena.
Flanelové povlečení pro chladné zimní večery
Po flanelovém povlečení sáhnete typicky s nástupem zimních měsíců. Ačkoli k výrobě bývá opět používaná 100% bavlna, je díky vyšší hustotě tkaniny charakteristické vyšší hřejivostí. Vítanou vlastností je odolnost vůči pomačkání, takže žehličku můžete v tomto případě opět nechat uklizenou ve skříni.
Mikroplyšové povlečení
Podobné vlastnosti jako flanel má i “medvídkový”mikroplyš. Namísto 100% bavlny je v případě mirkoplyše použitý 100% polyester, který je také velmi hebký na dotek a hřejivý.
Krepové povlečení – už žádné žehlení
V poslední době roste obliba krepového povlečení. Důvod je praktický a jednoduchý. Krep je nemačkavý materiál, který nemusíte žehlit. Ženám tak alespoň trochu ulehčí v péči o domácnost. Krepové povlečení se vyrábí ze 100 % bavlny. Na dotek ale není jeho povrch hladký. Střídá se hladká a zvrásněná část, které se dosahuje úpravou tkaniny. Krepové povlečení tak na dotek působí tvrději než klasické bavlněné a někomu nemusí být na spaní vůbec příjemné.
Lněné povlečení – trend posledních let
Oproti bavlně by lněné povlečení mělo být díky silnějším vlákům pevnější a mnohem více prodyšné. Z počátku tedy nebuďte překvapení, když díky mírné ztuhlosti nebude tak poddajné, jak byste očekávali. Obrovskou výhodou povlečení ze lnu jsou také antibakteriální vlastnosti. Povlečení je šetrné k problematické pokožce, odolné vůči plísním, pylům i prachu. Ocení ho tedy především alergici a astmatici a vhodné je i pro vaše děti.
Na rozdíl od ostatních typů povlečení získává s časem na kráse a kvalitě. Praním a používáním přírodní len světlá a měkne a stává se ještě příjemnější na dotek. Nevýhodou je poměrně snadná mačkavost materiálu. Při koupi počítejte s tím, že len je trvalejší materiál než bavlna a povlečení vás pravděpodobně bude stát víc peněz. Rozhodně se ale vyplatí ho alespoň vyzkoušet.