Zamiokulkas: královna mezi pokojovkami

zamioculcas pokojová rostlina
zamioculcas pokojová rostlina
Doba čtení: 3 minuty

Hledáte nenáročné květiny, kterými byste oživili svůj interiér? Zamiokulkas (česky také zamijovec nebo „drahokam Zanzibaru“) je exotická rostlina, která má svůj původ až na Africkém kontinentu. Přesto se jí díky malé náročnosti na péči bude dařit téměř v každé domácnosti! Jak takový zamioculcas pěstovat?

Pěstování Zamiokulkas

Základní zásady pro pěstování jsou v podstatě tři. Vyvaruje se přílišné zálivce, dopřejte rostlině dostatek světla a nenechte ji prochladnout.

Při umístění rostliny myslete na to, abyste jí dopřáli rozptýlené světlo. Co to znamená? Ideální jsou světlé místnosti, ovšem neumisťujte květinu na místo, kde by na ni dopadaly přímé sluneční paprsky, které by listy rychle spálily. V letním období ji můžeme klidně dát i ven na stinné místo balkonu nebo terasy. V létě snese i vyšší teploty pohybující se okolo 25 stupňů, v zimě by neměla teplota v místnosti klesnout pod 10 stupňů.

zamiokulkas v obýváku

Zdroj: Pinterest

Se zálivkou to rozhodně nepřehánějte a zalévejte spíše střídmě. Rostlina se díky tropickému původu mnohem lépe vypořádá se suchem než s přemokřením. Nadbytečnou vodu totiž nedokáže zpracovat. Nadměrná zálivka nejprve zpomalí růst květiny a poté povede k zahnívání kořenů i stonků a žloutnutí listů. Květiny rostou z velkých a silných oddenků, které se podobají bramborám a ukládají vodu, což je důvod, proč se jim daří i u zapomnětlivých pěstitelů. Doporučuje se zalévat zhruba jednou týdně.

Charakteristickým znakem jsou tmavě zelené voskovité listy, které odráží světlo a přirozeně se tak lesknou. Nezřídka se vás návštěvy budou ptát, jestli jste na listy nepoužili listový lesk. Pokud chcete o listy pečovat, otírejte je jednou za čas vlhkým hadříkem, abyste z nich dostal prach a umožnili rostlině lépe dýchat.

Zamiokulkas nevyžaduje žádný speciální typ půdy. Jakákoliv půda, která je dobře propustná, nezadržuje v sobě zbytečně moc vody a je doporučená pro pokojové rostliny bude dobrá volba. I hnojivo postačí stejné jako pro běžné pokojové rostliny či sukulenty. V období vegetace přihnojujeme přibližně jednou za dva týdny až jednou za měsíc.

Žloutnutí listů

Je běžné, že po několika letech mohou listy začít žloutnout. Zamiokulkas se tím zbavuje slabých listů. Pokud ale zpozorujete u rostliny žloutnoucí listy ve větší míře, může za tím být hned několik důvodů. Žloutnoucí listy ukazují na problémy s kořeny, které často způsobují přelití a zahnívání kořínků. Mezi další příčiny může patřit nedostatek světla, živin nebo spálení rostliny od přímého slunce, které špatně snáší.

zamiokulkas - množení pomocí řízkování

Zdroj: Pinterest

Jak Zamioculcas namnožit?

Jednoduše. V květináči většinou roste více rostlin najednou, takže trsy zkrátka od sebe oddělíme. Tato metoda je téměř bezriziková a úspěchu dosáhnete v podstatě vždy.

 

Další metoda množení je pomocí listových řízků. Po uříznutí je nechte zaschnout a poté položte na suchý písek. Počkejte než se na rostliných začnou objevovat drobné kořínky a pak písek navlhčete. Zakrátko začne ze spodní části listu vyrůstat nová rostlinka. Až zesílí, zasadíme ji do běžného substrátu pro pokojové rostliny.

Je Zamioculcas jedovatý?

Toto je zřejmě jediný nedostatek, který Zanzibarský diamant má. Dbejte na to, abyste se nedostali do kontaktu s rostlinnými šťávami. Obsahují totiž krystaly šťavelanu vápenatého, které mohou způsobit podráždění kůže. Pokud se nedostanete do kontaktu přímo s rostlinnými šťávami, žádné podráždění by hrozit nemělo. Pokud ale chcete být raději opatrní, vezměte si při jakékoli manipulaci s rostlinou zahradnické rukavice a rozhodně ji mějte na místě, kam se nemohou dostat malé děti a domácí zvířata, která by mohla třeba pozřít listy. Vše zlé je ale pro něco dobré. Na zamioculcas si málokdy troufnou škůdci a různé virové či houbové choroby.

 

Dočkáte se květů?

Zamioculcas se řadí mezi kvetoucí rostliny, ale pěstitelům vykvete zřídkakdy. Pokud se o to chcete pokusit, dopřejte jí vyšší obsah fosforu. Květ ovšem není výrazný barevně ani vzhledem, takže zvažte, jestli vám to stojí za námahu.

Zamiokulkas: královna mezi pokojovkami
5 (100%) 1 vote

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *