Vila jako z pohádky. 3 známé české architektonické skvosty

Obsah článku
Česká republika je studnicí krás a to nejen přírodních ale i architektonických. Úspěšní podnikatelé a bohatí lidé si nechali stavět rozlehlá rodinná sídla, která se později mnohdy stala navštěvovanými turistickými cíli. Pojďme se podívat na pár skvostů.
Vila Tugendhat
Vila Tugendhat je funkcionalistická stavba, kterou najdeme v Brně. Jak název napovídá, vznikla na žádost manželů Tugendhatových v roce 1930. Návrh stavby vypracoval architekt Ludwiga Mies van der Rohe, který je známý jednoduchým stylem a čistými formami. Z materiálů často sahá po skle, oceli nebo betonu. Volně stojící třípodlažní vila je zasazena ve svažitém terénu. V prvním patře najdete především technické zázemí, ve druhém samotné obytné a společenské prostory s krásnou zimní zahradou a terasou a ve třetím se nachází vstupní hala. Budova se mezi moderními českými svatbami pyšní unikátem, a sice je jako jediná zapsaná na seznamu UNESCO. V letech 2010-2012 prošla budova restauračním procesem, který ji navrátil co nejvěrnější podobu z třicátých let. Interiéry jsou vybaveny replikami původního mobiliáře. V domě také najdete expozici, která představuje architekta, stavebníky i život Tugendhatovy židovské rodiny ve vile, který skončil emigrací v roce 1938. Hned v roce 1939 ji zabavilo Gestapo.
Pokud chcete Tugendhatovu vilu navštívit, rezervujte si vstupenky na prohlídku předem. V současnosti jsou vyprované až na 4 měsíce dopředu.
Kramářova vila
Kramářova vila je možná nejznámější českou vilou vůbec. Jako své sídlo si ji nechal postavit tehdejší politik, první českoslovneský předseda vlády Karel Kramář. Kramář se musel při koupi stavebního pozemku zavázat, že postaví nanejvýš jednopatrovou budovu, která nebude nijak narušovat panorama Pražského hradu. Hlavním architektem byl prestižní rakouský stavitel Friedrich Ohmann. Stavební práce trvaly téměř 5 let. Pozemek se rozkládá na ploše o velikosti 12 000 metrů čtverečních. Samotná vila má rozlohu okolo 700 metrů čtverečních a nachází se v ní přes 50 místností. Momentálně je známá především jako domov českých premiérů a místem, kde přijímá významné zahraniční návštěvy.
Kramářova vila má několikrát do roka dny otevřených dveří, během kterých může do interiéru a zahrad nahlédnout i veřejnost. Během prohlídky je možné si poslechnout i výklad historiků.
Vila Stiassni
S funkcionalistickou vilou Stiassni se vracíme opět do Brna. V roce 2019 uplyne přesně 90 let od doby, kdy byla pro rodinu textilního továrníka Alfreda Stiassniho postavena. Budova patří mezi představitele německé meziválečné architektury a je dílem architekta Ernsta Wiesnera. Rodina se ve vile příliš neohřála, protože i oni byli kvůli židovskému původu nuceni v roce 1938 emigrovat. Později poskytovala útočiště pro významné návštěvy Brna. Stiassniho vila je položena na terase, která ji obklopuje z jižní a východní strany a patří k ní i rozlehlé pozemky o velikosti přes 32 000 metrů čtverečních. V přízemí jižního a východního křídla se nachází zahradní lodžie, nad ní je situována rozlehlá terasa přístupná ze soukromých pokojů.
Vila Stiassni je pro veřejnost otevřena po celý rok. Každý pátek, sobotu, neděli, pondělí a o státních svátcích si můžete vybrat ze dvou prvních nabízených prohlídkových okruhů; třetí okruh má pevně stanovené termíny. Komentované prohlídky interiérů vily začínají každou celou hodinu.